Wołodymyr Zełenski

i

Autor: AP Wołodymyr Zełenski

REKORDOWA cena ropy po ataku Rosji. Przez Putina benzyna podrożeje

2022-02-24 7:59

Dziś [24.02.2022] nad ranem rozpoczęła się rosyjska inwazja na Ukrainę, doszło do eksplozji w największych miastach m.in. w Kijowie, czy Charkowie. Rynek błyskawicznie zareagował na wojenną zawieruchę, ceny ropy przekroczyły cenę 100 dolarów za baryłkę, co jest najwyższą ceną od 2014 roku. Wielu liczyło, że do przebicia "magicznej setki" nie dojdzie, jednak nieoczekiwany zwrot akcji w postaci konfliktu zbrojnego, zadziałał stymulująco na popyt.

Wojna na Ukrainie wywindowała ceny ropy do ponad 100 dolarów za baryłkę

Ceny ropy na globalnych giełdach paliw rosną o ponad 5 proc. Brent na ICE kosztuje już ponad 100 USD za baryłkę, najwyżej od 2014 r. To reakcja na ataki rosyjskich wojsk na miasta na Ukrainie, które wywołały na rynkach obawy o możliwe zakłócenia w eksporcie surowców. Rosja - poza ropą naftową i gazem ziemnym - jest też głównym producentem aluminium i pszenicy.

Ropa Brent na ICE w Londynie w dostawach na kwiecień jest wyceniana po 102,19 USD za baryłkę, wyżej o 5,52 proc. Baryłka ropy West Texas Intermediate w dostawach na kwiecień kosztuje na NYMEX w Nowym Jorku 96,91 USD, wyżej o 5,22 proc.

Wojna na Ukrainie. Rynek ropy pod presją

Eskalacja napiecia na Ukrainie mocno wystraszyła rynki ropy, które i tak już są pod presją, ponieważ dostawy surowca na całym świecie nie nadążają za energicznym ożywieniem popytu na paliwa po pandemii Covid-19. 

Trwa agresja Rosji na Ukrainę

"Eskalacja kryzysu Rosja-Ukraina spowodowała wzrost cen ropy powyżej 100 USD z baryłkę" - mówi Warren Patterson, szef strategii surowcowej w ING Groep NV.

Zmiany ceny ropy zależne od sankcji

"Rynek naftowy będzie teraz czekał, aby zobaczyć, jak kraje Zachodu zareagują na ostatnie działania Rosji" - dodaje.

"W rezultacie na rynkach ropy zobaczymy jeszcze większą zmienność, a także potrzebę wyceniania jeszcze wyższej premii za ryzyko" - podkreśla Patterson.

Ceny ropy naftowej prawdopodobnie wyniosą w II kw. średnio 110 USD za baryłkę, ponieważ napięcia wokół Ukrainy będą nadal eskalować - wskazali wcześniej w tym tygodniu stratedzy JPMorgan Chase & Co.

Według JPMorgan pod koniec roku cena ropy może jednak spaść do średnio 90 USD za baryłkę.

Administracja prezydenta USA Joe Bidena rozważa ponowne sięgnięcie po ropę ze strategicznych rezerw we współpracy z innymi krajami, aby przeciwdziałać wzrostowi cen surowca. 

Sonda
Czy boisz się, że Rosja zaatakuje Polskę?

"Ponieważ popyt na ropę na świecie powraca do poziomu sprzed pandemii Covid-19, podaż tego surowca naprawdę przeżywa trudności" - wskazuje Giovanni Serio, głobalny szef analiz rynkowych w Vitol Group, największej na świecie niezależnej firmy zajmującej się handlem ropą. 

Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze