Co to jest siła wyższa?
Kodeks pracy nie zawiera precyzyjnej definicji, czym jest pojęcie "siły wyższej". Może ona być interpretowana jako znaczące zdarzenie dotyczące pracownika, związane z chorobą lub wypadkiem, które wymaga jego bezpośredniej obecności - pisze bankier.pl. Pojawienie się nieprzewidzianych okoliczności może bowiem sprawić, że dany pracownik nie będzie w stanie wykonywać swoich obowiązków, a nawet nie przyjdzie do pracy.
Pojęcie siły wyższej jest też związane z działaniem żywiołów i przyrody, takie jak huragany, powodzie, zamiecie śnieżne itp. Nie są one zależne od woli pracownika i mogą znacznie utrudnić wykonywanie obowiązków służbowych. Podobnie jak zdarzenia niezwiązane z wypadkiem czy chorobą, np. poważną awarię w domu, pożar.
Urlop z powodu siły wyższej - ile dni?
Pracownikowi przysługuje w ciągu roku kalendarzowego zwolnienie od pracy, w wymiarze 2 dni, z powodu działania siły wyższej. Zamiast wykorzystywać dwa pełne dni, pracownik ma możliwość rozłożenia ich na godziny, których łącznie ma do dyspozycji 16. Pracownikowi przysługuje 50 proc. wynagrodzenia za pracę za każdy dzień urlopu. Urlop od siły wyższej jest udzielany wyłącznie na wniosek zainteresowanej osoby, nie ma więc żadnego obowiązku, aby skorzystać z takiego uprawnienia.
Pracodawca ma obowiązek go udzielić na wniosek złożony przez osobę zatrudnioną najpóźniej w dniu korzystania z tego zwolnienia. Kodeks pracy nie precyzuje formy zgłoszenia wolnego z powodu siły wyższej. Oznacza to, że można wnioskować zarówno ustnie jak i elektronicznie. Dopuszczalny jest zarówno telefon, jak i sms.
Dni wolne przepadają
Nowelizacja przepisów pozwoliła na skorzystanie z urlopu od siły wyższej już w 2023 roku. Jednak co roku limit dni wolnych jest odnawiany, a te niewykorzystane - nie przechodzą na kolejny. Na wykorzystanie urlopu z powodu siły wyższej mamy czas do końca grudnia 2024.
Pamiętaj!
Urlop z powodu siły wyższej nie zastępuje urlopu na żądanie. Oba typy urlopów występują łącznie, obok siebie.
Polecany artykuł: