Sara Kultuhus

i

Autor: Shutterstock

Koniec wielkie płyty

Będziemy budować bloki z drewna? To efekt Zielonego Ładu

2024-08-04 17:58

Jak cytuje Business Insider, "ślad węglowy w całym cyklu życia budynku drewnianego jest o 25 proc. niższy niż w przypadku budynku wznoszonego z wykorzystaniem stali i betonu - mówi Gabriela Milczarek, ekspertka Akademii ESG. Budownictwo i nieruchomości to gałęzie gospodarki, które odpowiadają za prawie połowę emisji gazów cieplarnianych na świecie. Tymczasem Europejski Zielony Ład zobowiązał państwa członkowskie do redukcji emisji gazów cieplarnianych do poziomu 55 proc. do 2030 r.

Budownictwo drewniane "wraca do łask"

Milczarek dodaje, że "analizując także etap wytwarzania materiałów budowlanych — jest on o ponad 80 proc. mniejszy niż w przypadku budynku murowanego. Również średni czas budowy nieruchomości o konstrukcji drewnianej jest o 41 proc. krótszy niż średni czas wznoszenia budynku murowanego o analogicznej funkcji. Przekłada się to na zdecydowanie niższe koszty oraz emisje związane z budową" -czytamy.

Tak budują już w Szwecji. gdzie zaprojektowano Stockholm Wood City – kompleks o powierzchni 250 tys. m kw., w którym będzie się mieściło 7 tys. biur i 2 tys. domów oraz Norwegii. W Brumunddal jest najwyższy drewniany budynek na świecie Mjøstårnet ,który ma 85,4 m.

Cytowany przez portal dr inż. Andrzej Noskowiak z Poznańskiego Instytutu Technologicznego obala mit, że budynki z betonu są solidniejsze. Jak dodaje, "różnica polega na tym, że o ile w produkcji innych materiałów emituje się do środowiska znaczne ilości dwutlenku węgla, to w przypadku domów o konstrukcji drewnianej znaczne ilości dwutlenku węgla, zamiast być emitowane, są magazynowane przez drzewa, z których wznoszony jest budynek" - twierdzi Noskowiak z Poznańskiego Instytutu Technologicznego.

Potwierdza to również raport "Budownictwo drewniane stymulatorem rozwoju mieszkaniowego w Polsce" Instytutu Łukasiewicza, w którym czytamy, że "budynki wykonane z drewna mają podobną trwałość co budynki wykonane w tradycyjnej technologii".

Zdaniem Jakuba Frejlicha, ESG Director w JLL, "nie da się mówić o dekarbonizacji gospodarki bez koncepcji dekarbonizacji nieruchomości. Chcąc wypełnić lukę mieszkaniową, branża musi pogodzić konieczność budowy nowych mieszkań z dążeniem do obniżenia emisji"- twierdzi ekspert JLL.

TYmczasem Bruksela przyjęła dyrektywę EPBD, która wymaga, aby wszystkie nowe budynki osiągnęły zerową emisję do 2030 r. Business Insider wskazuje, na problemy jakie wiążą się z osiągnięciem tego celu. Jak czytamy w portalu "wysokie koszty poprawy efektywności energetycznej budynków, trudności z zakupem energii z odnawialnych źródeł, a także z odsprzedażą energii do sieci, ograniczona dostępność funduszy unijnych na modernizację budynków oraz konieczność skoordynowanych działań na poziomie krajowym to tylko niektóre z tych wyzwań".

Jak podsumowuje Business Insider, "wszystkie argumenty przemawiają więc za koniecznością zwrócenia się w stronę drewna, bo to opłaca się nie tylko finansowo, ale przede wszystkim ekologicznie – zarówno mieszkańcom nieruchomości, jak i planecie" - informuje portal. 

QUIZ PRL. PRL-owski rebus. Czy dasz radę rozszyfrować te nazwy? Młodzież polegnie już na 3. pytaniu

Pytanie 1 z 15
Co to były "teksasy"?
QUIZ PRL. PRL-owski rebus. Czy dasz radę rozszyfrować te nazwy? Młodzież polegnie już na 3. pytaniu

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze