Uzbekistan to kolejny kraj po Kazachstanie i Kirgistanie, który otwiera się na turystów. Obywatele aż 45 państw będą mogli odwiedzić go bez wizy. Wszystko za sprawą dekretu podpisanego przez prezydenta Shakata Mirziyoyeva.
Prezydent Uzbekistanu podpisał dekret "O dodatkowych środkach przyspieszających rozwój turystyki w Republice Uzbekistanu". Zgodnie z tym dokumentem, wprowadzono ruch bezwizowy na okres 30 dni. Zmiana ma na celu zwiększenie liczby turystów odwiedzających azjatycki kraj. MSZ Uzbekistanu szacuje, że imponujące wzrosty nastąpią również w tym roku.
Wśród uprzywilejowanych państw oprócz Polski znalazły się m.in. Portugalia, Grecja, Węgry, Dania, Rumunia, Włochy, Holandia, Czechy, Szwajcaria, Hiszpania, Szwecja, Argentyna czy Australia.
Kiedy w 2018 roku złagodzono przepisy wizowe dla obywateli m.in. Francji, Izraela czy Japonii, liczba odwiedzających wzrosła z 2,6 do 5,3 milionów. Docelowo władze Uzbekistanu planują zniesienie wiz dla obywateli 76 krajów świata.
Innym udogodnieniem jest wycofanie przepisu, wedle którego w tym samym pokoju hotelowym nie mogły nocować niezamężne pary. W lutym zostanie także udostępniony wykaz stref, w których turyści nie będą mogli przebywać, ani których nie będzie można fotografować czy filmować. Wszystkie te strefy mają być wyraźnie oznaczone, tak aby zapobiec nieporozumieniom.
Uzbekistan słynie z zabytków jedwabnego szlaku, w tym słynnego zespołu architektonicznego Registan w Samarkandzie i starożytnego miasta Buhara. W 2011 roku uruchomiono szybką linię kolejową, co znacznie ułatwia dotarcie do ciekawych miejsc rozrzuconych na dużym obszarze.
Co z wizami do USA?
To oczywiście miła wiadomość dla obywateli naszego kraju. Bardziej jednak niż na zniesieniu wiz do Uzbekistanu, czekamy na bezwizowy wjazd do Stanów Zjednoczonych. Niestety, ale wizy do USA nadal obowiązują dla obywateli pięciu krajów Unii Europejskiej - poza Polską to Bułgaria, Chorwacja, Cypr i Rumunia. Komisja Europejska chce zmienić ten stan rzeczy i dąży do zniesienia wiz.
- Osiągnięcie wzajemności wizowej dla wszystkich państw członkowskich UE jest naszym głównym priorytetem. Ostatnie doświadczenia pokazują, że dalsze zaangażowanie dyplomatyczne przynosi pozytywne rezultaty, dlatego będziemy trzymać się tego podejścia również w przypadku Stanów Zjednoczonych. Ruch bezwizowy leży w interesie krajów po obu stronach Atlantyku i oczekujemy konkretnych działań wszystkich stron, aby przyspieszyć osiągnięcie tego celu - mówił komisarz ds. migracji, spraw wewnętrznych i obywatelstwa Dimitris Avramopoulos.
Komisja zapewnia, że zamierza działać w tej sprawie w koordynacji z pięcioma zainteresowanymi państwami członkowskimi. Pomoc Unii Europejskiej ma obejmować zarówno wsparcie finansowe, jak i ścisłe współdziałanie w pomocy na rzecz spełnienia wymogów amerykańskiego programu znoszenia wiz.