Wsparcie z tarczy antykryzysowej. Ponad 100 mld zł na ochronę 5 mln miejsc pracy

2020-07-04 0:42 Materiał Partnerski
Wsparcie z tarczy antykryzysowej. Ponad 100 mld zł na ochronę 5 mln miejsc pracy
Autor: Shutterstock

Lockdown, spadek konsumpcji i utrata zaufania do dotychczasowego modelu korzystania z usług. To wszystko sprawiło, że obroty spadły w niemal każdej gałęzi gospodarki. Sytuacja mogła być jednak znacznie gorsza, gdyby nie szereg pakietów pomocowych. – W ostatnim czasie nasze wysiłki skupiały się przede wszystkim na ochronie i ratowaniu polskiej gospodarki. Po trzech miesiącach walki z epidemią możemy powiedzieć, że rozwiązania wspierające przedsiębiorców działają. To już 107 mld zł na ochronę ponad 5 mln miejsc pracy – powiedziała minister rodziny, pracy i polityki społecznej Marlena Maląg.

Tarcza antykryzysowa towarzyszy nam już od kwietnia. To nic innego jak pakiet rozwiązań, które mają uchronić polskie firmy przed zapaścią spowodowaną przez koronawirusa. Wśród działań pomocowych znalazły się instrumenty przygotowane i nadzorowane przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i polityki Społecznej: m.in. dofinansowanie do wynagrodzeń, bezzwrotna pożyczka dla mikroprzedsiębiorców, świadczenie postojowe czy zwolnienia ze składek na ubezpieczenia społeczne. Pozwoliły one pracodawcom przetrwać najtrudniejszy okres spowodowany przez pandemię koronawirusa i towarzyszący im spadek obrotów. Dzięki temu zachowały płynność finansową i nie musiały redukować zatrudnienia.

TARCZA ANTYKRYZYSOWA W LICZBACH

Trzy miesiące walki z epidemią koronawirusa to 107 mld zł na ochronę ponad 5 mln miejsc pracy

Skuteczna pomoc

Za skutecznością tej strategii stoi przede wszystkim Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Punktem numer 1 planu była ochrona miejsc pracy. Chodziło o stworzenie warunków, w których przedsiębiorcom szukającym sposobu na przetrwanie kryzysu nie będzie się opłacało zwalniać ludzi. Instrumentami, dzięki którym było to możliwe, stało się dofinansowanie do wynagrodzeń pracowników czy zwolnienie ze składek ZUS dla tych wszystkich przedsiębiorców, których sytuacja finansowa uległa znacznemu pogorszeniu z powodu koronawirusa. – Obserwujemy, jak tarcza antykryzysowa oddziałowuje na rynek pracy. Wychodząc naprzeciw potrzebom pracowników, którzy stracili w wyniku skutków epidemii pracę, z inicjatywy prezydenta Andrzeja Dudy powstał dodatek solidarnościowy – mówiła minister Maląg. – Kolejnym wsparciem dla polskich rodzin będzie bon turystyczny. Poza wsparciem dla rodzin będzie to dodatkowa pomoc dla branży turystycznej – oceniła minister rodziny, pracy i polityki społecznej Marlena Maląg. Kolejną forma wsparcia będą środki na inwestycje dla gmin i powiatów w ramach Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych w kwocie 6 mld zł. Aby obrazowo przedstawić skalę tego programu, wystarczy spojrzeć na kwoty. W ciągu 100 dni przedsiębiorcom przyznano pomoc o wartości 100 mld zł. Dziś, po trzech miesiącach od uruchomienia tarczy, kwota wsparcia wzrosła już do poziomu 107 mld zł.– To realne wsparcie dla przedsiębiorców i pracowników. Dzięki naszym działaniom, przygotowanym instrumentom i finansowemu wsparciu przedsiębiorców udało się ochronić ponad 5 mln miejsc pracy – powiedziała minister Maląg.

WAŻNE!

Dodatek solidarnościowy możesz otrzymać najwcześniej za miesiąc, w którym złożyłeś wniosek. Wniosek o dodatek solidarnościowy nie zostanie rozpatrzony, jeśli złożysz go po 31 sierpnia 2020 r.

Pakiet dobrych rozwiązań

Wprowadzenie tarczy antykryzysowej powstrzymało falę zwolnień, do których mogło dojść przez tzw. lockdown i pandemię koronawirusa. Tarcza to nie jednolity instrument, ale cały pakiet rozwiązań.

1. Najbardziej widocznym i najszerzej stosowanym było przygotowane przez MRPiPS dofinansowanie do wynagrodzeń. Zasada była prosta – jeśli spadły obroty i doszło do sytuacji w których wypłata wynagrodzenia była niemożliwa – państwo sfinansowało część pensji pracowników i składek ZUS.

2. Ważnym w tym trudnym momencie sposobem na odciążenie firm było trzymiesięczne (marzec, kwiecień, maj) zwolnienie ze składek na ubezpieczenia społeczne. Szczególnie chwalone są także świadczenia postojowe dla samozatrudnionych i świadczących usługi na podstawie umów cywilnoprawnych, a więc grup, które najbardziej mogłyby odczuć kryzys, nie mając żadnego parasola ochronnego. Postojowe to trzykrotna wypłata 2080 zł, z której do końca czerwca br. skorzystało blisko 1,8 mln osób na kwotę ponad 3,44 mld zł.

3. W przypadku najmniejszych biznesów, skutecznym narzędziem okazała się także pożyczka w wysokości 5 tys. zł, którą po spełnieniu określonych warunków można umorzyć, pod warunkiem że mikroprzedsiębiorca będzie prowadził działalność gospodarczą przez trzy miesiące od dnia udzielenia pożyczki. Można ją przeznaczyć na bieżące koszty związane z prowadzoną działalnością, czyli m.in. na opłacenie podatków, składek ZUS, na towary, materiały lub czynsz.

4. Najmłodszy w pakiecie – dodatek solidarnościowy – to wynik dobrej współpracy rządu z prezydentem Andrzejem Dudą i troska o osoby, które straciły zatrudnienie. Dodatek solidarnościowy przysługuje od 1 czerwca, przez trzy miesiące, w wysokości 1400 zł. Dostać mogą go osoby, które straciły pracę lub którym wygasła umowa po 15 marca 2020 r. w wyniku COVID. Po tym okresie od września bieżącego roku, podniesiony zostanie zasiłek dla osób bezrobotnych do wysokości 1200 zł.

 

Tarcza antykryzysowa i prawa pracownicze. Pracowniku, pamiętaj o swoich prawach
Autor: Materiały Promocyjne
Najnowsze