To już drugi rok, kiedy rodziny z dziećmi w wieku szkolnym mogą dostać pieniądze na wyprawkę szkolną. To wsparcie ze strony państwa wypłacane raz w roku na zakup wyprawki szkolnej w wysokości 300 zł na każde dziecko rozpoczynające nowy rok szkolny – bez względu na dochód.
Wyprawka 2019. Sprawdź, ile za nią zapłacisz
Żeby dostać 300 plus, trzeba złożyć wniosek. Wielu rodziców już to zrobiło, bo wnioski w wersji elektronicznej można było wysyłać od 1 lipca. Teraz można to uczynić także w tradycyjny sposób, w formie papierowej (złożyć osobiście lub wysłać pocztą). Im szybciej dokumenty zostaną złożone, tym szybciej pieniądze trafią do rodziców. Wprawdzie gminy będą przyjmować wnioski do końca listopada, ale żeby dostać 300 plus jeszcze we wrześniu, trzeba wystąpić o świadczenie do końca sierpnia. Pieniądze zostaną wówczas wypłacone nie później niż do 30 września.
Gdy wniosek o wypłatę 300 plus zostanie złożony w kolejnych miesiącach, pomoc do rodziny trafi w ciągu 2 miesięcy od dnia złożenia wniosku. Natomiast rodzice, którzy nie zdążą załatwić formalności do końca wakacji, mogą to zrobić najpóźniej do 30 listopada. Jednak jest to ostateczny termin – gdy upłynie prawo do świadczenia w danym roku szkolnym wygasa.
Rząd szykuje budżet bez dziury! Programy socjalne zostają
Komu przysługuje 300 plus?
Warunkiem do wypłacenia wyprawki 300 plus jest wypełnienie prawidłowo wniosku i złożenie go w terminie. Pamiętajmy, że przy staraniu się o świadczenie 300 plus dochody rodziny nie będą brane pod uwagę.
Świadczenie 300 plus przysługuje każdemu dziecku - bez względu na dochód rodziny - od pierwszej klasy szkoły podstawowej do ukończenia 20 roku życia (oczywiście pod warunkiem, że dziecko kontynuuje naukę). Natomiast rodzice dzieci niepełnosprawnych będą otrzymywać pieniądze na wyprawkę do ukończenia przez nie 24 roku życia.
Ważne!
"Dobry start" nie przysługuje przedszkolakom, uczniom zerówki ani studentom.
Jak złożyć wniosek o 300 plus
• za pomocą portalu Emp@tia
• za pomocą bankowości elektronicznej
• w urzędzie miasta albo gminy w miejscu zamieszkania,
• w ośrodku pomocy społecznej w miejscu zamieszkania,
• w innym dodatkowym miejscu wyznaczonym w gminie
300 plus zwolnione z podatku
Świadczenie z programu "Dobry Start" jest zwolnione z podatku. Oznacza to, że rodziny otrzymują je w pełnej wysokości. 300 plus nie wlicza się także do dochodu przy ustalaniu prawa do świadczeń z innych systemów pomocy społecznej. Pieniędzy tych nie może zająć komornik. Wyprawka szkolna nie podlega egzekucji, komorniczej, ale na wszelki wypadek lepiej nie wybierać jako formy wypłaty świadczenia konta bankowego (można wtedy ustalić z gminą inną formę wypłaty - np. przekaz pocztowy).
Kto może złożyć wniosek?
• rodzic,
• opiekun faktyczny dziecka — osoba, która faktycznie opiekuje się dzieckiem i złożyła do sądu wniosek o jego adopcję,
• opiekun prawny dziecka — osoba, której sąd powierzył sprawowanie opieki nad dzieckiem,
• osoba ucząca się — pełnoletni uczeń, który: nie jest na utrzymaniu rodziców, ponieważ rodzice nie żyją, ma prawo do alimentów ustalone wyrokiem sądowym lub ugodą sądową.
Wniosek składa jeden z rodziców. Jeśli dziecko nie pozostaje we wspólnym gospodarstwie domowym z obojgiem rodziców — pieniądze dostaje ten rodzic, który opiekuje się dzieckiem. Jeśli dziecko jest pod opieką naprzemienną obojga rodziców — każdy z nich może złożyć wniosek i dostać połowę pieniędzy na dziecko, czyli po 150 zł.