Wszystko o kartach kredytowych

2010-05-12 4:00

Karta kredytowa to wygodne rozwiązanie, ale używając jej trzeba być ostrożnym. Inaczej nietrudno jest wpaść w pułapkę zadłużenia.

Żeby dostać kartę kredytową, zwykle nie trzeba mieć konta w banku. Wystarczy tylko złożyć wniosek i wymagane dokumenty (m.in. zaświadczenie o zarobkach i dowód tożsamości). Na ich podstawie bank ocenia naszą zdolność kredytową i ustala wysokość limitu. Potem raz w miesiącu sumuje transakcje i wysyła nam ich zbiorcze zestawienie. Zasady spłaty zależą od banku - najczęściej trzeba spłacić minimalną kwotę w wysokości od 5 do 10 proc. zaciągniętego kredytu.

Przeczytaj koniecznie: Zmiany w zasadach udzielania kredytów "Rodzina na swoim"

Spłacaj w terminie

Gdy kupimy coś na kartę kredytową, najlepiej od razu spłacić jak najwięcej, bo przy spłacie minimalnej sumy rosnące wciąż odsetki szybko dorównają racie kredytu. Jeśli więc nie musimy - nie przedłużajmy spłaty poza okres bezodsetkowy. Większość banków nie nalicza odsetek, jeśli kredyt w całości spłacimy w określonym terminie, najczęściej w ciągu dwóch tygodni od daty otrzymania miesięcznego zestawienia transakcji. Kredyt na karcie jest odnawialny - każda spłata zadłużenia automatycznie zwiększa dostępny limit.

Nie wypłacaj gotówki

Kartami kredytowymi powinniśmy przede wszystkim płacić. Zapłata rachunków, rezerwacja biletów lotniczych lub hoteli - to tylko niektóre z możliwości. Ale korzystanie z bankowej karty kredytowej do wypłaty gotówki może okazać się bardzo drogie. Za pobranie gotówki z bankomatu zapłacimy prowizję (zwykle jest to procent od pobranej sumy lub stała opłata). Musimy też mieć świadomość, że w takim wypadku nie obowiązuje wyznaczony przez bank okres bezodsetkowy i od wypłaconej kwoty od razu naliczane jest oprocentowanie. Trzeba też uważać na inne dodatkowe opłaty - np. kary za nieterminową spłatę kredytu (zwykle jest to kilkadziesiąt złotych).

Przeczytaj koniecznie: Różne rodzaje kredytu hipotecznego

Sprawdź, zanim wybierzesz

Na co zwracać uwagę, wybierając kartę kredytową? Ważna jest wysokość oprocentowania po upływie okresu bezodsetkowego i długość takiego okresu. Powinniśmy dowiedzieć się, ile kosztuje wydanie karty (najlepiej poszukać banku, który proponuje kartę za darmo, np. w promocji) oraz sprawdzić, ile zapłacimy za przedłużenie jej na kolejny rok. Trzeba też zapytać, czy ubezpieczenie karty jest obowiązkowe i ile ono kosztuje. A na koniec - sprawdzić, na jakie rabaty w sklepach czy punktach usługowych możemy liczyć, płacąc kartą.

Co to jest okres bezodsetkowy

Marcin Mróz, ekspert ds. kredytów gotówkowych Murator Finanse:

Plusem karty kredytowej jest tzw. okres bezodsetkowy. W niektórych bankach trwa on nawet do 59 dni. Przez czas trwania takiego okresu za towary lub usługi zakupione za pomocą karty kredytowej płaci bank, ale pod warunkiem, że wydane pieniądze w całości zwrócimy w określonym terminie. Wówczas bank nie obciąży nas odsetkami za wykorzystane środki. Kolejną istotną kwestią jest spłata całego zadłużenia co do grosza w terminie. W przeciwnym razie bank naliczy odsetki od całego zadłużenia, a nie tylko od brakującej kwoty.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze