Wszystko o lokatach

2010-09-10 14:00

Oszczędności złożone w depozycie bankowym to najbezpieczniejsza z form inwestowania pieniędzy. Zysk nie jest wysoki, ale za to stabilny

To świetny sposób na ulokowanie oszczędności dla osób, które nie chcą ryzykować i mogą wpłacić pieniądze na dłuższy czas.

Pieniądze muszą na siebie pracować, dlatego tak ważne jest, gdzie je ulokujesz. Lokaty terminowe gwarantują bezpieczny i systematyczny zysk. Pod warunkiem, że utrzymasz pieniądze do końca jej trwania. Jeśli wypłacisz je wcześniej, ryzykujesz jedynie utratę odsetek. Pamiętaj więc, że wpłacając oszczędności na lokatę, zamrażasz je na określony czas, np. na 3 miesiące albo kilka lat. Tak więc lokaty najlepiej nadają się na ulokowanie większej sumy, która będzie sobie spokojnie rosła.

Rodzaje lokat

Mogą się różnić oprocentowaniem. Najkorzystniejsze są oczywiście te, które gwarantują najwyższy procent. Warto jednak sprawdzić, na jak długo trzeba wpłacić pieniądze i jaką kwotę, żeby wypracować obiecany zysk. Zwykle im dłużej trzymasz pieniądze, tym wyższe mogą być odsetki.

Lokaty różnią się także okresem ich trwania. Najpopularniejsze są lokaty miesięczne, kwartalne, półroczne i roczne (krótkoterminowe) albo na bardzo długi okres - 5-10 lat (długoterminowe). Ostatnio coraz częściej banki oferują również lokaty na bardzo krótki czas (np. 1-tygodniowe lub nawet 1-dniowe).

Sprawdź też, czy lokata ma oprocentowanie stałe czy zmienne. Stałe nie zmienia się w czasie trwania lokaty, natomiast zmienne zależy od zmian stóp procentowych NBP, a więc może się zmienić w trakcie trwania lokaty. Banki oferują także lokatę progresywną, na której oprocentowanie rośnie wraz z kwotą oraz dłuższym czasem trwania lokaty. Zwróć uwagę, w jaki sposób naliczane są odsetki (np. codziennie, tygodniowo czy miesięcznie). Im częściej, tym korzystniej dla ciebie. Najbezpieczniejsze są lokaty długoterminowe ze stałym oprocentowaniem. Dlaczego? Masz pewność, że zysk będzie rósł przez cały okres ich trwania tak samo. Minusem jest to, że pieniądze musisz zamrozić na dłuższy okres.

Zanim wybierzesz lokatę dla siebie

Wybierając bank, sprawdź od jakiej sumy możesz założyć depozyt bankowy. Najbardziej opłacalna jest wpłata od 5 tys. wzwyż. Dlaczego? Bo dopiero przy większej sumie odczujesz zysk od oprocentowania. Koniecznie dokładnie przeczytaj umowę i zwróć uwagę na tzw. kruczki prawne, np. czy wysokość oprocentowania, którą bank chwali się w reklamach, faktycznie będzie ta sama do końca trwania depozytu bankowego.

Upewnij się też, czy bank podaje oprocentowanie w skali roku. Zdarza się, że trzeba trzymać pieniądze bardzo długo, żeby zyskać podawany przychód.

Zanim zdecydujesz się na wybór konkretnej oferty, podlicz dokładnie, ile możesz zarobić i koniecznie porównaj zysk. Niestety, zarobek z lokaty (podobnie jak z funduszu i obligacji) jest objęty tzw. podatkiem Belki w wysokości 19 proc. Zwróć uwagę także na wysokość kary (strata odsetek) w przypadku zerwania lokaty przed terminem.

Uwaga!
Często zanim otworzysz lokatę w danym banku, musisz mieć w nim otwarte konto. Koniecznie sprawdź, czy koszt jego prowadzenia nie przewyż-sza zysków jakie przynosi lokata.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze