Wykup mieszkanie za 1 zł! Część 1

2009-11-05 3:00

To już ostatni moment, żeby zostać właścicielem swego M dosłownie za grosze. Jeszcze tylko do końca tego roku możesz wykupić mieszkanie spółdzielcze na starych zasadach. Żeby z nich skorzystać, wniosek musisz złożyć najpóźniej do 31 grudnia 2009 roku.

Jeżeli zrobisz to po 1 stycznia 2010 roku, będziesz musiał zapłacić normalną cenę rynkową pomniejszoną jedynie o koszty zużycia lokalu. Od przyszłego roku nie będzie bowiem możliwy wykup mieszkań spółdzielczych na korzystnych zasadach. Pamiętaj! Decyduje data złożenia wniosku. Jeśli złożysz go do 31 grudnia 2009 roku, wykupisz mieszkanie na starych zasadach, a spółdzielnia będzie miała czas na rozpatrzenie twojego wniosku do końca marca 2010 roku. Nie jest więc prawdą, że jeśli spółdzielnia nie zdąży rozpatrzyć wniosku do 31 grudnia tego roku, to nie wykupisz mieszkania za złotówkę.

Podpowiadamy ci, co musisz zrobić krok po kroku, żeby stać się właścicielem swoich czterech kątów.

1. Napisz wniosek o przekształcenie mieszkania lokatorskiego we własność lub w mieszkanie własnościowe (jeśli nie jest uregulowany stan prawny gruntu, na którym stoi budynek). Pamiętaj, żeby właściwie wskazać status prawny mieszkania (lokatorskie lub własnościowe). Wniosek może być napisany odręcznie. Pamiętaj też, żeby wniosek podpisał twój małżonek, jeśli prawo spółdzielcze przysługuje wam wspólnie.

2. Złóż wniosek w swojej spółdzielni. Zażądaj potwierdzenia (np. na kserokopii pisma) z pieczątką i datą. To będzie dowód na to, że wniosek wpłynął. Niektóre spółdzielnie mają gotowe wzory wniosków, wystarczy je wypełnić. Spółdzielnia nie może odmówić przyjęcia wniosku.

3. Spłać ewentualne zadłużenie z tytułu opłat eksploatacyjnych (czynsz, media).

4. Zwróć nominalną kwotę kredytu zaciągniętego przez spółdzielnię i umorzonego przez państwo. Ile wynosi ta kwota, dowiesz się z pisma przysłanego przez spółdzielnię w odpowiedzi na twój wniosek.

5. Spółdzielnia ma trzy miesiące na rozpatrzenie twojego wniosku (jeśli spłaciłeś wszystkie koszty związane z budową i nie masz długów czynszowych). W tym czasie m.in. wylicza wartość wkładu mieszkaniowego oraz koszt budowy mieszkania, przekazuje notariuszowi uzgodnioną z tobą treść umowy przeniesienia własności lokalu i ustala termin podpisania umowy, a następnie zawiadamia cię o tym terminie.

6. Zapłać spółdzielni. Kiedy masz już dokładne wyliczenie, ile musisz zapłacić za wykupienie swojego M, musisz przelać tę kwotę na konto spółdzielni lub wpłacić ją w kasie.

7. Teraz czeka cię wizyta u notariusza. Musisz podpisać ze spółdzielnią umowę notarialną o przeniesienie własności mieszkania. Wynagrodzenie za czynności związane z zawarciem umowy przekształcającej mieszkanie w odrębną własność to równowartość 1/4 minimalnego wynagrodzenia za pracę, czyli obecnie około 300 zł.

8. Z aktem notarialnym idziesz do sądu rejonowego. W wydziale ksiąg wieczystych składasz wniosek o założenie księgi wieczystej i wpisanie cię do niej jako pełnoprawnego właściciela. Gotowy wniosek dostaniesz w sądzie. Koszt założenia księgi wieczystej (60 zł) i wpisu do niej prawa własności - 200 zł.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze