Wynajmujesz komuś mieszkanie? Nowe zasady opodatkowania

2021-04-21 15:14

Ministerstwo Finansów bardzo korzystnie, dla wynajmujących nieruchomości, podeszło do interpretacji przepisów o rozliczaniu przychodów z najmu ryczałtem. MF podkreśla w swoim orzeczeniu, że podatek, za wynajem mieszkań, jest ryczałtowy i można go opłacać z ….opóźnieniem. W ciągu roku trzeba wybrać sposób opodatkowania, nie trzeba tego robić od razu i co miesiąc odprowadzać podatek. Można to zrobić raz w roku, w dowolnym momencie jego trwania.

Skąd zmiana przepisów?

Już w 2019 roku rząd podjął decyzję, że osoby chcące płacić podatek za wynajem mieszkań i różnego rodzaju nieruchomości ryczałtem, nie musza składać żadnych specjalnych oświadczeń. Wystarczy jedynie, że przy pierwszej wpłacie zaznaczą specjalny symbol (PPE). Jednak do teraz należało to uczynić do 20 dnia następnego miesiąca po uzyskaniu pierwszego przychodu. Wszystko jednak uległo zmianie i Ministerstwo Finansów postanowiło dać podatnikom dużo więcej czasu na dokonanie wpłaty. Możliwa jest nawet wpłata po terminie.

Ministerstwo Finansów zezwala na wpłaty ryczałtem za wynajem mieszkań i innych nieruchomości po terminie 

Jak zaznaczył wiceminister Jan Sarnowski, MF zachęca do dokonywania wpłat za opodatkowanie przychodów z najmu ryczałtem po wyznaczonym terminie. W tym wypadku musi jednak zostać zachowana zasada uiszczenia podatku przed końcem roku podatkowego. 

- Jeśli zatem pierwszy przychód został uzyskany w marcu 2020 r., a pierwszej wpłaty ryczałtu dokonano we wrześniu 2020 r., to – pomimo zapłaty po terminie – wybór ryczałtu na 2020 r. został dokonany skutecznie. Wpłaty ryczałtu dokonano bowiem w 2020 r., czyli w roku podatkowym, którego dotyczy wybierana forma opodatkowania - wyjaśnia wiceminister Sarnowski.

Stanowisko MF jest bardzo korzystne, a jednak całkowicie zaskakujące

Stwierdzenie wiceministra finansów odnosi się do ubiegłego roku podatkowego, jednak te same zasady obowiązują także w obecnym. Według ekspertów wypowiadających się dla "Rzeczpospolitej" to stanowisko strony rządowej jest bardzo zaskakujące, jednak jednocześnie niezwykle korzystne dla podatników. 

- Oznacza to, że jeśli ktoś uzyskał pierwszy przychód z najmu w styczniu 2021 r., to wciąż może wybrać ryczałt, jeśli nie dokonał jeszcze pierwszej wpłaty podatku. Właściciel nieruchomości może stwierdzić np. w połowie roku, że ryczałt będzie dla niego bardziej opłacalny. Wówczas wystarczy, że dokona pierwszej wpłaty na mikrorachunek oznaczonej symbolem PPE - zaznacza Violetta Wełnicka, doradca podatkowy w Spółce Doradztwa Podatkowego Gotowicz w Bydgoszczy.

Według doradcy podatkowego i partnera w MDDP, Anny Misiak, interpretacja jakiej dokonało MF jest całkowicie zaskakująca, gdyż pozwala podatnikowi dokonać wyboru o płatności, podatku za wynajem, ryczałtem, przez niemal cały rok. Pod warunkiem, że opóźni się pierwszą wpłatę. 

- Należy pamiętać, że nadal obowiązuje przepis, zgodnie z którym ryczałt za dany miesiąc trzeba wpłacać do 20. dnia kolejnego miesiąca. Tymczasem z odpowiedzi na interpelację wynika, że podatnik może uzyskać preferencyjne rozliczenie przychodów z najmu, jeśli dokona pierwszej wpłaty nawet z kilkumiesięcznym opóźnieniem. W tej sytuacji powstaje pytanie o stabilność systemu podatkowego i przewidywalność zasad opodatkowania. Można się też zastanawiać, jakie to ma przełożenie na inne przepisy, z których wynika obowiązek wpłaty podatku - dodaje Misiak. 

Super Raport 21.04 (Goście: Bogdan Zdrojewski - senator PO, Mirosław Suchoń - Polska 2050), Sedno Sprawy: Krzysztof Sobolewski - PiS
Najnowsze