pieniadze zlotowki banknoty

i

Autor: shutterstock pieniadze zlotowki banknoty

Wypłaty z Tarczy Finansowej 2.0 przedłużone! Do kiedy firmy mogą dostać pieniądze?

2021-03-05 16:39

Instrumenty dostępne dla firm w ramach Tarczy branżowej będą wydłużane – mówiła wiceminister rozwoju, pracy i technologii Olga Semeniuk. Trwają rozmowy o ewentualnym poszerzeniu tarczy o działy gospodarki, które muszą się mierzyć z negatywnymi skutkami finansowymi pandemii - dodała.

Wiceminister przypomniała, że w związku z pandemią koronawirusa uruchomione zostały programy pomocowe: Tarcza finansowa PFR 1.0 i 2.0., z której korzystały duże, średnie i mikrofirmy, oraz Tarcza branżowa, w ramach której możliwe były: zwolnienie ze składek ZUS, świadczenie postojowe, mała dotacja bezzwrotna do 5 tys. zł dla osób samozatrudnionych i firm zatrudniających do 49 osób, a także dopłaty do kosztów pracownika zatrudnionego na umowę zlecenie lub umowę o pracę w wysokości 2 tys. zł.

- Szacujemy, że od listopada, od kiedy Tarcza branżowa została wprowadzona, przez pierwszy miesiąc koszty tej tarczy to 4,5 mld zł – mówiła Semeniuk w Krakowie. Dodała, że w związku z sytuacją epidemiologiczną szykują się kolejne obostrzenia. - Jesteśmy na to przygotowani. Zgodnie z deklaracją premiera Mateusza Morawieckiego, te instrumenty w ramach Tarczy branżowej będą przedłużane dla wszystkich tych kodów PKD – numerów działalności gospodarczej, które udokumentują spadek przychodów – powiedział wiceminister.

Poinformowała, że trwają rozmowy o ewentualnym poszerzeniu listy kodów PKD w ramach Tarczy Branżowej o te działy gospodarki, które są lub będą w lockdownie i muszą się mierzyć z negatywnymi skutkami finansowymi pandemii. Dodała, że na ten moment nie ma planów "osobnej tarczy dla Warmii i Mazur", choć rozpatrywane są różne formy wsparcia dla regionów.

Prezes NBP: co najmniej do 2022 r. inflacja będzie zgodna z celem inflacyjnym

Odnosząc się do propozycji niższej 5-proc. stawki VAT na usługi gastronomiczne Semeniuk mówiła, że rozwiązanie to jest obecnie opiniowane przez resort finansów, a ona sama rekomendowała wprowadzenie takiej stawki do końca tego roku.

 - Jesteśmy pierwszym krajem w UE najlepiej radzącym sobie z rejestrowanym bezrobociem - mówiła wiceszefowa MRPiT. - Wrosło ono co prawda o 0,1 proc., ale w skali całego kraju wynosi 6,6 proc. To pokazuje, że uratowaliśmy miejsca pracy - od marca ubiegłego roku ponad 7 milionów – powiedziała Semeniuk.

Zapowiedziała, że w połowie kwietnia będą dostępne informacje dla przedsiębiorców dotyczące umorzenia Tarczy 1.0 dla poszczególnych gałęzi gospodarki, a w maju przedstawiony ma być mechanizm tego umarzania.

Najnowsze