pieniądze złotówki

i

Autor: Shutterstock pieniądze złotówki

Wypłaty z tarczy finansowej PFR 2.0 dopiero od stycznia 2021 r. Dlaczego tak późno?

2020-11-27 9:39

Branże, w które najmocniej uderzyła druga fala pandemii, będą mogły liczyć na pomoc z Polskiego Funduszu Rozwoju, w ramach tarczy finansowej 2.0. Pieniądze z Tarczy będą jednak wypłacane dopiero od stycznia 2021roku. Dlaczego tak późno i czy wystarczy ich w razie nadejścia trzeciej fali koronawirusa - wyjaśnia Paweł Borys, prezes PFR w wywiadzie udzielonym Business Insider Polska.

Firmy mogą nie przetrwać

Wiele firm wyniku ostatnich obostrzeń znowu nie może prowadzić swojej działalności, tymczasem na pomoc będą mogły liczyć dopiero w drugiej połowie stycznia, a do tego czasu mogą nie przetrwać.

PRZECZYTAJ TAKŻE: TARCZA 2.0. Pieniądze dla firm od rządu. Jak dostać? WARUNKI i DATY

– Tarcza Finansowa 2.0 dla ok. 40 branż, po kodach PKD, najmocniej dotkniętych pandemią, będzie miała wartość od 35 do 40 mld zł – zapowiedział premier Mateusz Morawiecki.

To oznacza, że co prawda będzie wsparcie finansowe dla firm z Polskiego Funduszu Rozwoju, jednak wiele z nich może nie doczekać tej pomocy, bo wcześniej zbankrutuje. Wypłaty dla przedsiębiorców mają bowiem ruszyć dopiero od stycznia 2021 roku.

Sedno Sprawy - Paweł Borys

Pomoc trafi na czas

Od kilku miesięcy było wiadomo, że nie unikniemy drugiej fali pandemii i można było się do niej przygotować. Dlaczego zatem rząd tak długo zwlekał z podjęciem decyzji o uruchomieniu pomocy - tłumaczy Paweł Borys, prezes PFR w rozmowie z Business Insider Polska.

- To, że tarczę finansową PFR 2.0 uruchamiamy teraz wynikało z tego, że musieliśmy dowiedzieć się jak długo potrwają obecne obostrzenia. Czy jest to kwestia miesiąca, czy kilku miesięcy. Teraz wiemy na pewno, że niektóre sektory gospodarki będą dotknięte różnymi restrykcjami do wiosny, więc uruchamiamy dla tych firm duży program, kolejną „bazookę” finansową. Gdyby trzeba było tworzyć go tylko dla kilku branż to nie miałoby sensu i szukalibyśmy innych instrumentów wsparcia, ale jeśli mamy dzisiaj blisko 40 branż z problemami, to nie było wyjścia i dlatego jest tarcza 2.0. Ponadto podstawy prawne dla mechanizmu pokrywania kosztów powstały w UE przed kilkoma tygodniami - mówi prezes PFR.

- Moim zdaniem pieniądze z tarczy finansowej PFR przygotowały gospodarkę na drugą falę pandemii. Natomiast widzimy, że poważne problemy zaczną się w części branż z początkiem 2021 r., dlatego premier podjął decyzję o uruchomieniu tarczy finansowej 2.0 z PFR. Pomoc na pewno trafi sprawnie i na czas - dodaje Paweł Borys.

ZOBACZ TEŻ: Tarcza 2.0. Te branże dostaną PIENIĄDZE od rządu! SPRAWDŹ, czy też możesz składać wnioski

Rząd przygotowany na trzecią falę pandemii?

Wsparcie w ramach tarczy finansowej 2.0 ma pomóc firmom przetrwać drugą falę COVID-19, ale minister zdrowia uważa, że na przełomie lutego i marca może nas zaatakować trzecia fala. Czy rząd przygotowuje się, na taką ewentualność? Czy pieniędzy z tarczy 2.0 wystarczy także na trzecie uderzenie koronawirusa?

- Tak. Perspektywa powstania bezpiecznej szczepionki daje podstawę sądzić, że aktywność społeczno-gospodarcza poprawi się w II i III kwartale przyszłego roku. To umożliwia lepsze prognozowanie jaki zakres wsparcia jest potrzebny dla branż, które dotykają restrykcje. Na tej podstawie wyliczyliśmy skalę finansowania, która pójdzie na pokrycie strat w małych i średnich przedsiębiorstwach oraz subwencji na zatrudnionego w mikrofirmach. To ma dać tym firmom bezpieczeństwo finansowe co najmniej od listopada do kwietnia przyszłego roku - zapewnia Paweł Borys, prezes PFR.

Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze