Wyprawka za grosze

2008-08-28 11:00

Podpowiadamy, jak przygotować dziecko do szkoły.

Początek roku szkolnego to dla wielu osób początek prawdziwego koszmaru. Niejeden rodzic łapie się za głowę na myśl, ile musi wysupłać z kieszeni, zanim pośle dziecko do szkoły. Zachowaj jednak spokój. Weź głęboki oddech. Pomożemy ci przygotować tanią wyprawkę do szkoły.

Zanim cokolwiek zrobisz, usiądź wygodnie w fotelu i wszystko po kolei zaplanuj. Przy każdym kolejnym kroku trzymaj się dokładnie tego, co postanowiłeś. I nie daj się skusić na krzykliwe promocje. Jeżeli będziesz przestrzegać tych dwóch zasad, przygotowanie dziecka do powrotu do szkoły będzie w miarę bezbolesne.

Podręczniki

Chodząc po księgarniach, można się przerazić cenami podręczników. Jednak, jeśli dobrze pomyśleć, właśnie na podręcznikach można zaoszczędzić. Najważniejsze to w miarę wcześniej mieć spis wymaganych przez szkołę książek. Bardzo ważne jest ustalenie roku ich wydania. Mając tę wiedzę, możemy zacząć poszukiwania.

Zacznijmy od miejskich i osiedlowych bibliotek, które często organizują kiermasze podręczników. Można tam kupić książki nawet 70 proc. taniej niż w księgarni. Jeśli nie uda się na kiermaszu, zostają jeszcze antykwariaty. Tutaj też ceny są znacznie niższe. Dodatkowym atutem antykwariatów jest to, że można w nich sprzedać podręcznik, który nam już jest niepotrzebny.

Bardzo często naprzeciw naszym oczekiwaniom wychodzą same szkoły, a także urzędy miast, które organizują giełdy używanych podręczników. Dzięki takim giełdom można nabyć obowiązujące podręczniki nawet za połowę ceny.

Coraz większą popularnością cieszą się także zakupy przez Internet. Tutaj jednak z cenami może być różnie. Dlatego zanim zdecydujemy się odpowiedzieć na czyjąś ofertę, warto dokonać wysiłku i dokładnie "przeczesać" różne strony internetowe.

Rządowy program

Rozwiązaniem jest także skorzystanie z rządowego programu "szkolna wyprawka". Dzięki niemu dzieci z zerówek, klas 1-3 szkół podstawowych oraz z liceów muzycznych mogą się starać o dofinansowanie zakupu podręczników. Dofinansowanie będzie jednak przysługiwało tylko tym dzieciom, w których rodzinach dochód na jedną osobę nie przekracza 351 zł. Uczniowie klas zerowych dostaną 70 zł, pierwszoklasiści - 130 zł, drugoklasiści - 150 zł, a uczniowie klas trzecich - 170 zł. Pieniądze jednak będą zwracane już w trakcie roku szkolnego. Aby dostać pieniądze, trzeba przedstawić imienną fakturę VAT.

W tym roku program ten nie obejmuje mundurków szkolnych, gdyż te nie są już obowiązkowe.

Postawmy na misie

Prawdziwe szaleństwo cenowe zaczyna się dopiero przy zakupie zeszytów, ołówków, piórników itd. Szczególnie drogie są zestawy firmowe i wszelkie produkty, na których znajdują się postacie z modnych akurat filmów rysunkowych.

Jeśli chcesz zaoszczędzić - nie daj się zwariować. Nieraz za połowę ceny można kupić szkolne rzeczy, które są ozdobione neutralnymi misiami. Często są to przedmioty bardzo dobrej jakości, dzięki czemu nasze dziecko w szkole wcale nie będzie czuło się gorsze od rówieśników.

Ubiór

W nowym roku szkolnym umundurowanie nie jest obowiązkowe. Dlatego trzeba też pomyśleć o stroju galowym. W ciągu roku szkolnego jest wiele okazji, kiedy będzie on potrzebny (apele, akademie czy wyjście do teatru). Na szczęście z tym wydatkiem można sobie poradzić. Nawet w sklepach markowych można znaleźć klasyczne ubrania dziecięce w całkiem przyzwoitych cenach.

Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Najnowsze

Tekst sponsorowany