Wyprzedaże w Tarnowie. Gdzie są najlepsze wiosenne promocje?

i

Autor: galeria Gemini Tarnów Promocja w sklepie Greenpoint. Do -60% na wybrane sukienki, płaszcze, bluzki, spodnie oraz topy!

WYPRZDAŻE. Cyberprzestępcy też czekają na promocje, żeby wyłudzić nasze dane

2020-11-27 12:52

W szale wyprzedaży często robimy zakupy pod presją czasu czy pod wpływem impulsu, przyciągnięci np. ofertą godzinową albo „darmowym” prezentem przy każdym zakupie. Tymczasem wystarczy chwila nieuwagi, jedno pochopne kliknięcie, by doprowadzi do utraty swoich danych. Na takie okazje tylko czekają cyberprzestępcy, zresztą nie tylko w „black weeks”. Jak nie wpaść w pułapkę pochopnych decyzji, pozornych obniżek, a przede wszystkim, jak uchronić się przed wyłudzeniem kredytu na skradzione dane – radzą eksperci Biura Informacji Kredytowej.

Nie trać głowy

Polowanie na okazje cenowe powoduje, że czasami tracimy głowę. Każdy z nas może paść ofiarą kradzieży cennych danych, takich jak: imię i nazwisko, adres, numer dowodu osobistego, PESEL i data urodzin, a złodzieje tożsamości mogą ich użyć m.in. do wyłudzenia kredytu czy pożyczki. Hakerzy wykorzystują nie tylko nowoczesne technologie, ale przede wszystkim naszą naiwność, czyhają na błędy, jakie popełniamy z powodu pośpiechu, automatyzmu postępowania lub po prostu braku wiedz, jak chronić swoje dane.

Oszust niekoniecznie potrzebuje wejść w posiadanie dowodu osobistego osoby, na którą planuje zaciągnąć kredyt lub pożyczkę. Przestępcy oczywiście nadal mogą fizycznie ukraść dokument, więc należy chronić tzw. plastik. Coraz częściej jednak do kradzieży danych osobowych dochodzi w wyniku stosowania różnego rodzaju metod socjotechnicznych, wykorzystujących ludzkie słabości. Złym doradcą będą także pośpiech, rutyna i emocje.

Pandemia nie powstrzymuje oszustów

- Złodzieje nie próżnują nawet w okresie pandemii, kiedy niemal każdy coś zamawiał z doręczeniem do domu, wykorzystali tzw. metodę scammingu. To oszustwo polegające na wzbudzeniu zaufania ofiary, aby zdobyć dane do wyłudzenia pieniędzy. Oszuści, podszywając się pod firmy kurierskie, wysyłali sms z treścią informującą o konieczności dopłaty niewielkiej kwoty w celu poprawnego zrealizowania zamawianej paczki. Łatwo można było ulec fałszywej wiadomości. Wystarczyło kliknięcie w podany link, przenoszący niczego nieświadomą ofiarę na fałszywą stronę firmy kurierskiej w celu podania danych złodziejowi – ostrzega Joanna Charlińska, dyrektor ds. sprzedaży detalicznej w BIK.

Słodycze gratis, masło i wędliny za grosze! NOWE promocje w Biedronce od 26.11

Recepta na bezpieczne e-zakupy - rady ekspertów BIK.

1. Korzystając z internetu, postępuj zgodnie z zasadą - im mniej danych podajesz, tym lepiej. Szczególnie uważaj na wszelkie formularze, w których wymagane jest podanie danych osobowych, numeru PESEL, telefonu czy adresu.2. Zadaj sobie pytanie, czy podawanie danych osobowych jest niezbędne. Czy twój PESEL albo numer dowodu są faktycznie potrzebne, by zrobić zakupy? 3. Nikomu nie podawaj swoich haseł i loginów do swoich kont. Pamiętaj, by tworzyć silne hasła i regularnie je zmieniaj. Dobre hasło nie może zawierać ciągu cyfr 1-6, dat urodzenia czy danych oczywistych, jak imiona rodziców, które złodzieje sprytnie mogą wykorzystać. 4. Zainstaluj hasła na swoim smartfonie i często je zmieniaj.5. Zamawiając produkty czy usługi zdalnie, zachowaj szczególną ostrożność, gdy pozostawiasz swoje dane. Dokładnie czytaj adresy stron, z których korzystasz, nie klikaj pochopnie w linki w mailach i w sms-ach. Pośpiech, rutyna i emocje są złym doradcą.6. Zawsze pamiętaj o zdrowym rozsądku i zasadzie ograniczonego zaufania.

Bądź mądry przed szkodą - chroń się przed wyłudzeniem

Warto pielęgnować dobre nawyki, świadomie i ostrożnie dokonywać transakcji w sieci, są jednak zdarzenia, na które nie mamy wpływu, jak np. wycieki danych z instytucji, sytuacje, takie jak powyżej, w których stracimy czujność i po prostu ulegniemy socjotechnikom hakerów. Dlatego najlepszym rozwiązaniem we wszystkich sytuacjach, w których niepokoisz się o bezpieczeństwo swoich danych osobowych, jest działanie przed szkodą, czyli zapewnienie sobie aktywnej ochrony przed wyłudzeniem. Warto skorzystać z usługi Alerty BIK, które ostrzegają o próbie wyłudzenia na nasze dane. Wystarczy ją aktywować na stronie www.bik.pl, by od tego momentu otrzymywać sms lub e-mail jako każdorazowe ostrzeżenie w momencie wykorzystania twoich danych do zaciągnięcia kredytu, pożyczki lub podpisania umowy, np. na dostawę gazu, prądu czy na zakup drogiego sprzętu z firma telekomunikacyjną. W sms i e-mail BIK podaje informację, kiedy ktoś próbował wykorzystać twoje dane i w jakiej instytucji. Otrzymujesz również numer infolinii BIK - na wypadek, gdyby potrzebne było ci wsparcie w przypadku podejrzenia wyłudzenia.

PRZECZYTAJ TAKŻE; Black Week na Allegro. Ruszyły wielkie promocje w Internecie! Sprawdź największe HITY!

Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze