Jedzenie piknik

i

Autor: Thinkstock|thinkstockphotos.com

Wyrzucamy tony jedzenia na śmieci. Sprawdź, gdzie oddać nadmiar żywności

2019-04-19 12:25

Rocznie na śmieci trafia 9 milionów ton żywności. Nie musi tak być. Nadmiar jedzenia można oddać. Banki żywności pomagające ubogim chętnie przyjmują takie datki. Tylko w Warszawie działa kilkanaście punktów, do których można zanieść nadmiar świątecznej żywności.

- W Polsce ponad 1,6 miliona osób, żyjąc w skrajnym ubóstwie, na wszystkie swoje wydatki ma do dyspozycji mniej niż 600 zł miesięcznie. Jeszcze więcej osób mimo stałego zatrudnienia, nie jest w stanie zapewnić sobie jedzenia na co dzień. Podstawowa pomoc żywnościowa pozwala na godne życie i ułatwia potrzebującym powrót do samodzielnego funkcjonowania w społeczeństwie. Każdy Bank Żywności dostarcza ją do organizacji, które zajmują się stałym wsparciem potrzebujących, nawet w bardzo małych miejscowościach - zwraca uwagę Bank Żywności. Jedzenie oddane instytucji trafia do ubogich dzieci, potrzebujących pomocy rodzin wielodzietnych a także m.in. do bezdomnych, chorych i bezrobotnych.

Bank żywności zwraca uwagę, że wiele produktów, które kupujemy przed świętami zostanie zmarnowanych. Aby nie wpaść w zakupowy szał organizacja zaleca planowanie świątecznego menu z wyprzedzeniem, przygotowanie listy zakupów oraz przechowywanie żywności w odpowiedni sposób.

Dokładne informacje gdzie oddać jedzenie można znaleźć na stronie banków żywności. Pomocna będzie także grupa "Podzielmy się - Podzielmy się jedzeniem". Informacje udzielane są przez adres mailowy pozysk@bankizywnosci.pl lub numer telefoniczny 735 962 907.

Jak czytamy na stronie organizacji, Banki Żywności, mając na uwadze potrzeby osób, do których trafia darowana żywność, przyjmują każdy rodzaj artykułów spożywczych – również te z krótkim terminem przydatności do spożycia (dostarczone minimum 2 dni przed terminem przydatności).

Przyjmowane są:

- produkty świeże i sezonowe jak pieczywo, owoce, warzywa,
- produkty nietrwałe lub wymagające warunków chłodniczych, np. jogurty, sery, masło, mięso czy wędliny,
- produkty trwałe np. makarony, ryże, kasze i oleje.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze