Ireneusz Merchel, prezes zarządu, PKP Polskie Linie Kolejowe S.A: Program Kolej Plus jest na pewno programem wieloletnim. Zakłada on realizację inwestycji mających na celu utworzenie połączeń kolejowych poszczególnych miejscowości o liczbie ludności powyżej 10 tys. osób z ośrodkami wojewódzkimi. Mając na uwadze te kryteria, z naszych analiz wynika, że takich lokalizacji jest ponad sto. Te pierwsze 20 lokalizacji, miejscowości, które zostały wskazane w Programie, to są miejsca gdzie była kolej i powinna być przywrócona, bądź gdzie powinna powstać.
Jaka była skala tych likwidacji. Ile obecnie jest czynnych linii kolejowych?
Ireneusz Merchel: Istotnym elementem dla poprawy dostępności kolei jest również odbudowa linii. Kiedyś mieliśmy do 30 tys. km linii kolejowych. Obecnie mamy niecałe 20 tys. km. Czyli jedną trzecią zlikwidowano – teraz przystępujemy do odbudowy linii. Warto zauważyć że te 19,5 tys. km linii jest w zarządzie PKP Polskich linii Kolejowych S.A. lub PKP S.A, natomiast pozostałe zostały przekazane do samorządów lub do innych instytucji. Program Kolej Plus jest właśnie po to, żeby te 100 wskazanych miejscowości zinwentaryzować, wykonać analizy, studia prognozy ruchu. Cały ten proces musi potrwać.
A jakie podejście Programu Kolej Plus mają samorządy?
Ireneusz Merchel: Z tym jest niestety różnie. Są takie samorządy, które nie są zbyt zainteresowane koleją w ramach regionalnych programów operacyjnych. Mam nadzieje, że w ramach Programu Kolej Plus współpraca ta będzie się lepiej układała i wszystkie założenia będą szybciej realizowane.
Czy realizacja Programu Kolej Plus do 2023 roku jest realna?
Ireneusz Merchel: Wiemy, że w miejscach, gdzie są linie kolejowe i gdzie nie będzie potrzeby trasowania nowych, nie będzie potrzeby wykupu gruntów, pozyskiwania decyzji, proces odbudowy tych linii do roku 2023 będzie realny. Natomiast tam, gdzie trzeba będzie budować nowe linie, dokonywać decyzji lokalizacyjnych i środowiskowych, trzeba być realistą, proces będzie trwał dłużej. Pamiętajmy, że w takich przypadkach, sam proces przygotowania do inwestycji trwa około 4 lat. Z niecierpliwością czekamy również na ustawę, która jasno określi szczegółowe zasady, na jakich modernizacja ta ma być realizowana.
Jak należy rozumieć Program Kolej Plus w odniesieniu do budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego?
Ireneusz Merchel: Powszechnie mówi się, że głównym celem jest budowa Centralnego Portu Komunikacyjnego i 1000 km linii. Zwróćmy uwagę, że my, jako zarządca infrastruktury, wiele odcinków linii związanych z CPK obudowujemy i modernizujemy w ramach np. Krajowego Programu Kolejowego. Pamiętajmy, że wszystkie programy związane z modernizacją przenikają się wzajemnie. Niezależnie od tego, czy związane są one z CPK czy koleją regionalną, Koleją Plus czy innym programami, służą rozbudowie polskiej sieci linii kolejowych. Oczywiście tam gdzie samorządy będą zainteresowane przejmowaniem linii, które będą służyły wyłącznie na potrzeby regionalne, takie wnioski będą indywidualnie analizowane. Szczególnie pod tym kątem, czy samorząd lokalny jest w stanie utrzymać taką linię.
Materiał Partnerski