ceny gazu podwyżka

i

Autor: Gettyimages Cena za gaz dla odbiorców uprawnionych nie wzrośnie od nowego roku

Wzrosną rachunki za gaz!

Wyższe rachunki za gaz już od września. URE zatwierdził podwyżkę

2022-08-18 16:28

Wyższe rachunki za gaz będą już od września. Prezes Urzędu Regulacji Energetyki (URE) potwierdził, że zatwierdzono zmianę taryfy dla usług dystrybucji paliw gazowych ustaloną przez Polską Spółkę Gazownictwa. Oznacza to w praktyce, że rachunki za gaz dla gospodarstw domowych wzrosną o ok. 0,5-0,7 proc.

Rachunki za gaz wzrosną już we wrześniu! Prezes URE potwierdził nowe taryfy dla gospodarstw domowych

URE uzasadnia, że ceny gazu wzrosną przez wzrost kosztu zakupu surowca na potrzeby zużycia własnego oraz wzrost kosztów zakupu usług przesyłu, co z kolei wynika z lipcowej zmiany taryfy Operatora Gazociągów Przesyłowych Gaz-System. Czytamy, że odbiorcy którzy zużywają najmniejsze ilości gazu, głównie w celu przygotowywania posiłków (tzw. kuchenkowicze) zapłacą średnio o 22 grosze więcej miesięcznie. Z kolei klienci, którzy zużywają gaz do ogrzewania domów, muszą się liczyć, że miesięczna podwyżka wyniesie ok. 2,38 zł.

Kongres 590 - Arkadiusz Sekściński, wiceprezes PGNiG | Pieniądze To Nie Wszystko Extra

Przedsiębiorstwa mogą zmienić taryfę w ciągu 14 dni od jej publikacji przez URE. Oznacza to, że ceny wzrosną najprawdopodobniej już od września.

Ceny za gaz rosną w całej Europie. Więcej zapłacą także Niemcy

W październiku więcej za gaz zapłacą Niemcy, którzy zmierzą się z nową "opłatą gazową". Według "Deutsche Welle" ma wynieść ok. 2,4 eurocenta za godzinę i będzie dotyczyć gospodarstw domowych jak i firm. Jest to jednak rozwiązanie tymczasowe, ponadto Niemcy wystąpili do Komisji Europejskiej o zdjęcie podatku VAT z opłaty. Rozwiązanie ma pomóc uchronić dostawców gazu przed bankructwem i zapewnić bezpieczeństwo energetyczne, ale kosztem zubożenia niemieckiego społeczeństwa.

Warto przypomnieć, że Gazprom opublikował prognozy, według których gaz dla Europy będzie kosztował 4000 dolarów za metr sześcienny i to w "ostrożnym szacunku". Tym samym możemy się spodziewać, że podaż gazu w Europie spadnie, a wraz z nią, wzrośnie jego cena.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze