Wyższy zasiłek pogrzebowy. Związkowcy domagają się waloryzacji świadczenia

2019-10-18 14:24
Lubelskie cmentarze
Autor: fot. Bartłomiej Ważny Lubelskie cmentarze

Związkowcy domagają się, aby zasiłek pogrzebowy wypłacany był na zasadach jakie obowiązywały do 1 marca 2011 r. Obecnie zasiłek wypłacany jest w kwocie 4 tys. zł. Wcześniej obliczano go na podstawie dwukrotności przeciętnego wynagrodzenia.

 - Przez ostatnie osiem lat zasiłek pogrzebowy ani razu nie był waloryzowany, mimo że wzrosły ceny pochówku. Z obrzędem pogrzebu wiążą się poważne wydatki, a coraz częściej członkowie rodziny osoby zmarłej nie posiadają zdolności do poniesienia kosztów z tym związanych. Wysokość zasiłku pogrzebowego w wysokości 4 tyś. zł nie pokrywa nawet połowy kosztów polskiego pogrzebu i związanych z nim wydatków - podaje OPZZ.

Jak tłumaczą związkowcy, cena pogrzebu jest trudna do obliczenia. Zależy od miejsca pogrzebu, okoliczności śmierci, uwarunkowań rodzinnych. Według OPZZ w większych miastach kosztuje to od 5 do 8 tys. zł. W efekcie pochówek często wiąże się z kredytem.

Jak doszło do zmian w wypłacaniu zasiłków pogrzebowych, przeczytacie tutaj.

- Zmniejszenie wysokości tego świadczenia stanowi duży problem dla ludzi ubogich, samotnych i starszych. W związku z rosnącymi kosztami usług pogrzebowych rodzin takich osób nie stać na godne pożegnanie swoich bliskich. OPZZ wnosi o ponowny powrót do procentowego ustalania zasiłku pogrzebowego. Uważamy, że zasiłek pogrzebowy powinien wynosić 200% przeciętnego wynagrodzenia - apelują związkowcy.
 

Najnowsze