XXVI Welconomy in Toruń: Jedno z największych wydarzeń gospodarczo-politycznych w Polsce

2019-03-12 6:08
FORUM EKONOMICZNE WELCONOMY IN TORUŃ
Autor: Paweł Skraba WELCONOMY FORUM IN TORUŃ

Przed nami jedno z największych wydarzeń gospodarczo-politycznych w Polsce. Już 18 i 19 marca w Toruniu odbędzie się XXVI edycja Welconomy Forum in Toruń. Kogo będziecie tym razem gościć? Zapewne, jak co roku, możemy się spodziewać gości specjalnych.

Rozmowa z doktorem Jackiem Janiszewskim, Przewodniczącym Rady Programowej Stowarzyszenia Integracja i Współpraca i organizatorem forum gospodarczego w Toruniu.

Przewodnim tematem będzie „Niepodległa - nowe wyzwania”. Oczywiście tych wyzwań jest bardzo wiele na nowe 100 lat polskiej niepodległości, ale my się skupimy na smogu, gospodarce odpadami, cyberbezpieczeństwie i innowacyjności. W związku z tym na sesji plenarnej, której moderatorem będzie pan profesor Michał Kleiber pojawią się odpowiednio: Minister Środowiska Henryk Kowalczyk, Minister Cyfryzacji Marek Zagórski i Minister Inwestycji i Rozwoju Jerzy Kwieciński, wsparci przez prezesów firm zajmujących się tymi zagadnieniami.

Welconomy Forum in Toruń to jeden z najstarszych kongresów gospodarczych w Polsce. Jest organizowany przez stowarzyszenie „Integracja i Współpraca” nieprzerwanie już od 26 lat. Czym wyróżnia się toruńskie Welconomy spośród innych tego rodzaju spotkań?

Niewątpliwie. Welconomy jest jednym z trzech, czterech najistotniejszych konferencji wielotematycznych w Polsce. Bardzo pilnujemy, żeby liczba gości nie przekraczała dwóch tysięcy, dzięki temu tworzymy atmosferę prawie rodzinną. Zależy nam na tym, ponieważ - mimo iż konferencja ma charakter ogólnoświatowy - nie chcemy zatracić tej intymności, która nie jest spotykana na innych tego rodzaju spotkaniach.

Pod jakim hasłem przewodnim będzie przebiegało tegoroczne Forum? Dlaczego akurat ten temat został wybrany?

Temat „Niepodległa nowe wyzwania” został wybrany z oczywistych, rocznicowych względów. Chcemy podsumować wydarzenia roku 2018 i otworzyć w 2019 nową, stuletnią erę niepodległej Polski. Nasi przodkowie walczyli o wolność kraju, potem ugruntowując w pocie czoła jego pozycję międzynarodową. Dziś, po okresie II wojny światowej i okresie komunizmu, to właśnie nasze pokolenie ma obowiązek przedstawienia strategii następnym pokoleniom Polek i Polaków.

Prelegenci występujący podczas Welconomy reprezentować będą wiele branż i poglądów. Goście będą mogli uczestniczyć aż w 30 panelach tematycznych. To szansa na obiektywne spojrzenie na naszą rzeczywistość?

Liczymy, że zarówno dobór tematów jak prelegentów i moderatorów wystarczy na to, ażeby celnie zadawać pytania i mądrze znajdować na nie odpowiedzi, już podczas Welconomy Forum in Toruń. Właśnie takie spotkania jak nasze pozwalają bez emocji charakterystycznych dla polityki znaleźć obiektywne spojrzenie na bieżącą rzeczywistość.

Jakie najważniejsze zagadnienia będą poruszane w trakcie Forum Samorządowców?

W czasie Forum Samorządowców są przewidziane dyskusje na tematy środowiskowe, rolnictwa i możliwości finansowania inwestycji infrastrukturalnych, stąd w dyskusji z samorządowcami weźmie udział Minister Środowiska Henryk Kowalczyk, Wiceminister Rolnictwa Ryszard Zarudzki, oraz Wiceprezes Polskiego Funduszu Rozwoju Bartłomiej Pawlak. To nowa tradycja Weclonomy, by samorządowcy którzy przyjeżdżają, mieli informacje z pierwszej ręki.

Wiele spotkań poświęconych będzie sprawom gospodarczym. Uczestnicy Welconomy, jak zawsze będą zajmować się nie tylko bieżącymi problemami, ale też dyskutować o przyszłości Polski. O jakich nowych wyzwaniach stojących przed polską gospodarką będziecie rozmawiać?

Najwięcej czasu poświecimy możliwościom rozwoju współpracy polskiej gospodarki z rynkami zagranicznymi zarówno z krajami sąsiadującymi z Polską, takimi jak Białoruś, Ukraina, jak i dalej położonymi Brazylia, Indonezja, Kazachstan, Nigeria, Angola, Irak. Jeśli chodzi o Kazachstan, Białoruś i Ukrainę, będziemy podsumowywać kilkuletnią współpracę i obecność tych krajów na Welconomy. Innowacyjność, cyfryzacja, środowisko, nowoczesne rolnictwo uzupełnią dyskusje o możliwościach inwestycyjnych.

Jednym z tematów Forum będzie polski przemysł obronny. Dlaczego postanowiliście tym się zająć?

W Polsce są trzy skupiska fabryk, które zajmują się obronnością - przedwojenny Centralny Okręg Przemysłowy (COP), Warszawa i województwo kujawsko-pomorskie. Dlatego chcemy, aby to zagadnienie było corocznie omawiane na konferencji w Toruniu. To jeden z najistotniejszych działów rozwoju gospodarczego województwa kujawsko-pomorskiego i całego kraju.

Centralny Port Komunikacyjny to ostatnio gorący temat. Na toruńskim Welconomy nie mogło zabraknąć tego tematu.

Myślę że wielkie wyzwania cywilizacyjne wymagają dużej dyskusji na wielu poziomach, także na takich spotkaniach jak Forum w Toruniu, dlatego nie mogliśmy pominąć tak istotnego tematu dotyczącego Polskiej przyszłości w walce o rynki europejskie i światowe.

Sytuacja polskich MŚP to zawsze ważny element programu Welconomy. Jakie zagadnienia będą tym razem omawiane?

Dla nas przez 26 lat MŚP to prawdziwe oczko w głowie. Wiadomo, że mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa, zatrudniają zdecydowaną większość pracowników i wytwarzają bardzo poważną część PKB kraju, a tym samym mają ogromny wpływ na tworzenie tzw. klasy średniej. Kraje, w których klasa średnia żyje na wysokim poziomie to kraje, z wielką kulturą demokracji i najzwyczajniej w świecie bogate, dlatego Welconomy zawsze poświęcało im bardzo dużo czasu.

Od lat toczy się w Polsce dyskusja, czy powinniśmy przystąpić do strefy euro. Czy uczestnicy Forum będą szukać odpowiedzi na to pytanie?

Tak, oczywiście. Zgodnie z naszą zasadą i do tego tematu zaprosimy zwolenników i przeciwników wejścia Polski do strefy Euro. Ponieważ staramy się jako organizatorzy wpływać na obiektywizm oceny i prowokować do podejmowania słusznych decyzji uznaliśmy, że tego tematu pominąć na Welconomy nie można.

Sytuacja polityczno-ekonomiczna Polski na arenie międzynarodowej to zawsze ważny punkt programu toruńskich spotkań. Jakie tematy z poprzednich edycji będą kontynuowane?

Sprawy międzynarodowe, a raczej zmiana mentalności w tych kwestiach małych i średnich firm, są dla nasz priorytetem. To właśnie mentalność jest elementem hamulcowym w rozwoju firm, które mogłyby podbijać świat, ale ich właściciele, tego świata się obawiają. Uparcie dążymy do tego, ażeby współpraca firm z sektora MŚP nawet z takimi krajami jak np. Indonezja czy Irak, nie różniła się od współpracy w kraju lub przedsiębiorstwami z bliskiej zagranicy.

Toruńskie spotkania to nie tylko tematyka gospodarcza, to również tematy społeczne. O czym tym razem będą rozmawiać uczestnicy Welconomy?


Będziemy rozmawiać o pierwszej pracy dla ludzi wykluczonych społecznie, między innymi takich , którzy po wyjściu z więzienia muszą, a przynajmniej powinni znaleźć sobie miejsce w otaczającej ich rzeczywistości. Rozrzutnością państwa jest dopuszczanie do sytuacji, w której nie znajdując swego miejsca w normalnej rzeczywistości, tego rodzaju ludzie popadają w choroby alkoholowe, uzależnienia czy też wracają do więzień.


Rozmawiała Danuta Rawicka

Najnowsze