Chodzi o zmienione unijne przepisy z 2012 roku, które miały zapobiegać niekorzystnemu wpływowi na środowisko odpadów z komputerów, telewizorów, lodówek czy telefonów komórkowych i powinny być wprowadzone do 14 lutego 2014 roku.
Zobacz także: Polacy za mało zarabiają! Niskie zarobki Polaków
Tymczasem żaden projekt ustawodawczy w tej sprawie nie wpłynął do polskiego parlamentu – jak stwierdził Enrico Brivio, rzecznik KE ds. środowiska. Dlatego KE najpierw wysłała upomnienie do naszego rządu, a teraz złożyła do Trybunału Sprawiedliwości wniosek o nałożenie na Polskę kary w wysokości ponad 71 tysięcy euro dziennie do czasu wdrożenia regulacji. Kara będzie naliczana od dnia, w ktorym zapadnie werdykt.
Do 2016 roku aż 45 procent sprzedanego sprzętu elektronicznego powinno być poddane recyclingowi, a do 2019 zbiórka elektrośmieci powinna być na poziomie 65 proc. sprzedanego sprzętu elektronicznego. Według danych KE zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny to najszybciej rosnące odpady w Unii.. Przewiduje się, że w 2020 roku będzie ich ponad 12 milionów ton.