Zacznij kontrolować domowe finanse

2012-01-04 3:00

Nad wydatkami możesz zapanować. Jak? Stwórz domowy budżet. Styczeń to najlepszy moment na jego planowanie. Dzięki temu nauczysz się właściwie rozporządzać pieniędzmi. Ta umiejętność przyda się w ciągu całego roku, zwłaszcza jeśli twój portfel często świeci pustkami.

Zarządzanie własnymi finansami nie jest trudne. Wymaga tylko dyscypliny i konsekwencji w działaniu. Weź kartkę i ołówek, a potem do dzieła!

Lista przychodów i wydatków

Zacznij od podliczenia miesięcznych przychodów (to może być pensja, emerytura, renta) oraz wydatków. Po pierwsze, wyodrębnij comiesięczne opłaty stałe, takie jak czynsz, rachunki za prąd, gaz, telefon, kablówkę czy raty kredytów. Następnie sporządź listę wydatków, jakie ponosisz na codzienne utrzymanie, a więc jedzenie, ubrania, środki czystości, leki i ewentualnie kino, książki, teatr.

Tworząc domowy budżet, weź pod uwagę wydatki okazjonalne. Niestety, bardzo często zapominamy o kwotach, jakie pochłaniają święta, urodziny oraz imieniny bliskich, rodzinne uroczystości (np. śluby), a także sezonowe wyjazdy czy remonty. Dlatego warto zajrzeć do kalendarza i uwzględnić w poszczególnych miesiącach tego typu wydatki.

Bilans prawdę ci powie

Po spisaniu wszystkich wydatków w miesiącu podlicz je. Otrzymaną kwotę odejmij od przychodów. Wynik uświadomi ci, jakie masz potrzeby finansowe i jakie możliwości.

Jeśli po podliczeniu okaże się, że jesteś na minusie, to niestety musisz zweryfikować wydatki. Jak to zrobić? Podziel je na konieczne, potrzebne i całkiem zbędne, rezygnując przynajmniej czasowo z tych ostatnich. Warto również sprawdzić, na czym można zaoszczędzić. Drobne kwoty niewiele znaczą, ale w skali roku dadzą niemałe oszczędności.

Tak zmniejszysz wydatki

Podstawą oszczędności są mądre zakupy. Zdarza się, że kupujemy produkty, których w rzeczywistości nie potrzebujemy, tylko dlatego, że daliśmy się zwieść reklamie.

Podpowiadamy, jak tego uniknąć.

- Po pierwsze, przed wyjściem do sklepu zrób listę zakupów i kupuj tylko to, co się na niej znajduje.

- Po drugie, dziel zakupy na podstawowe i dodatkowe, które kupisz, jeśli zmieścisz się w ustalonej kwocie.

- Po trzecie, odkładaj wydatki związane z przyjemnościami do końca miesiąca. Dzięki temu zyskasz czas na przekonanie się, czy rzeczywiście potrzebujesz danego produktu.

Uwaga! Pamiętaj, że wydatki powinny być dostosowane do osiągalnych dochodów

Płać Mniej za energię

Warto również obniżyć miesięczne wydatki na wodę, gaz i prąd. Na energii zaoszczędzisz, jeśli na przykład nie będziesz zostawiać sprzętów w stanie czuwania. Jedno niewyłączone urządzenie to koszt około trzydziestu złotych rocznie. Obciąża to nasz budżet zupełnie niepotrzebnie!

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze