W czasie letnich wojaży może zdarzyć się niemal wszystko, również choroba, wypadek czy inna przykra niespodzianka. Przed wyjazdem najczęściej w ogóle się nad tym nie zastanawiasz. I jeśli nie przytrafi ci się nic złego, to nawet jesteś zadowolony, że w portfelu zostało ci dodatkowo kilkadziesiąt złotych zaoszczędzonych na ubezpieczeniu. Ale co, jeśli tym razem spotka cię pech, zdarzy się wypadek, zgubisz bagaż albo niechcący wyrządzisz komuś krzywdę?
Wtedy zamiast mieć z wakacji tylko miłe wspomnienia, możesz przywieźć po powrocie do domu stos rachunków do zapłacenia, zwłaszcza jeśli spędzasz urlop za granicą. Żeby się przed tym uchronić, warto wykupić polisę turystyczną. Wprawdzie trochę kosztuje, ale z pewnością nie zrujnuje twego domowego budżetu, natomiast pozwoli ci spać spokojnie.
Dla każdego
Towarzystwa ubezpieczeniowe prześcigają się w ofertach ubezpieczeń turystycznych, więc bez trudu dopasujesz polisę do swoich potrzeb. Każda firma oferuje podstawowe warianty ubezpieczenia podróżnego (ubezpieczenie kosztów leczenia, następstw nieszczęśliwych wypadków, bagażu, assistance, ale proponuje też dodatkowe ubezpieczenia w różnych wariantach (np. ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej, kosztów ratownictwa, ryzyka amatorskiego uprawiania windsurfingu czy wspinaczki górskiej itp.).
Ubezpieczenie kosztów leczenia
Jeśli masz zamiar podróżować po krajach należących do Unii Europejskiej, postaraj się przed wyjazdem o Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego (czyt. str. 4). Posiadanie jej może w pewnym sensie zastąpić prywatne ubezpieczenie kosztów leczenia, jednak zakres tej pomocy medycznej jest okrojony w stosunku do tego, co oferują towarzystwa ubezpieczeniowe w ramach swoich polis turystycznych. Dlatego od tych zdarzeń warto ubezpieczyć się prywatnie. Wówczas możesz liczyć np. na odwiedziny rodziny lub bliskich w szpitalu czy też pożyczkę w razie kradzieży lub zagubienia portfela z pieniędzmi i kartami płatniczymi. Prywatne ubezpieczenie kosztów leczenia zapewnia nie tylko pomoc medyczną w nagłych przypadkach, ale i transport medyczny zarówno za granicą, jak i transport do Polski. Wystarczy jeden telefon pod całodobowy numer Centrum Alarmowego wskazany na polisie, aby uzyskać niezbędną pomoc.
- Wykupując ubezpieczenie kosztów leczenia, koniecznie trzeba sprawdzić, czy obowiązuje ono również w prywatnych placówkach zdrowotnych - radzi Sylwester Góreczny, analityk z firmy Comperia.pl. - Niestety, ubezpieczyciele mogą wykorzystywać niewiedzę klientów i ograniczać działanie ubezpieczenia tylko do publicznych ośrodków, zaś w razie nieszczęścia o takie może być niezwykle trudno. Regułą jest, że w pobliżu kompleksów turystycznych roi się od prywatnych szpitali, podczas gdy publiczne oddalone są o dobrych kilkanaście kilometrów.
Ubezpieczenie następstw nieszczęśliwych wypadków
Często dodawane jest jako składnik polis pakietowych wraz z ubezpieczeniem kosztów leczenia oraz ubezpieczeniem utraty bagażu podróżnego. Możesz je kupić także oddzielnie.
- Ubezpieczenie NNW chroni przed skutkami nieszczęśliwych wypadków, w wyniku których ubezpieczony doznał trwałego uszczerbku na zdrowiu - tłumaczy Sylwester Góreczny. - Jednak trzeba uważać na wyłączenia z ochrony. Okazuje się, że zawał serca czy udar mózgu powszechnie nie są uznawane za nieszczęśliwy wypadek.
Uważaj!
Wyłączenia od umowy znajdziesz w ogólnych warunkach ubezpieczeń. Są tam określone sytuacje, w których firma ubezpieczeniowa nie wypłaci ci odszkodowania - np. gdy do wypadku doszło pod wpływem alkoholu lub innych niedozwolonych leków czy narkotyków, w związku z wyczynowym uprawianiem sportu, zaburzeniami psychicznymi, chorobami zawodowymi.
Wysokość odszkodowania zależy od procentowego uszczerbku na zdrowiu, który określa komisja lekarska powołana przez firmę ubezpieczeniową, np. za utratę słuchu możesz się spodziewać wypłaty w wysokości ok. 60-65 proc., za utratę stopy - 30 proc., palca - 5 proc.
Pamiętaj!
Jeżeli wybierasz się do krajów tropikalnych, pomyśl o wykupieniu ubezpieczenia na wypadek zakażenia się tamtejszymi chorobami, np. malarią.
Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej
W czasie wakacji może się też zdarzyć, że nie tylko sam poniesiesz stratę, ale niechcący możesz wyrządzić krzywdę innym. Jeśli potrącisz pieszego czy twój pies kogoś ugryzie albo uszkodzisz wypożyczony kajak lub stłuczesz lustro w pokoju hotelowym, wówczas z opresji może cię wybawić polisa OC, czyli ubezpieczenie od szkód wyrządzonych osobie trzeciej. Za te szkody zapłaci firma ubezpieczeniowa.
- Podstawowym warunkiem uruchomienia ubezpieczenia jest nieumyślne wyrządzenie szkody. Pamiętaj, że jeżeli podczas zdarzenia będziesz znajdować się pod wpływem alkoholu, żaden ubezpieczyciel nie pokryje jakichkolwiek skutków finansowych twojego wykroczenia - zwraca uwagę Sylwester Góreczny.
Pakiet Assistance (pakiet ubezpieczeń podróżnych)
Jeśli nie wypoczywasz z biurem podróży, tylko samodzielnie organizujesz wyjazd na własną rękę, pomyśl o tym ubezpieczeniu. Opcja assistance gwarantuje ci natychmiastowe zorganizowanie i udzielenie pomocy - poczynając od karetki, umówienia wizyty w specjalistycznej przychodni, wskazania najbliższej komendy policji aż po pomoc prawną, opiekę tłumacza czy opłacenie pobytu osoby towarzyszącej ci w podróży. Każda firma ubezpieczeniowa samodzielnie ustala zakres ochrony proponowanych pakietów.
Ubezpieczenie bagażu
Przydaje się, kiedy podczas podróży okaże się, że twój bagaż zaginął, np. został skradziony, zgubiony lub zniszczony. Jednak suma ubezpieczenia jest zwykle niewielka i raczej nie powinieneś liczyć na to, że odszkodowanie pokryje twoje straty, jeśli np. ukradziono ci kosztowny sprzęt elektroniczny czy cenną biżuterię. Jednak natychmiastowa wypłata kwoty pozwoli ci szybko kupić nowe ubrania i niezbędne rzeczy osobiste codziennego użytku, a także pomoże ci ocalić dobry humor na wakacje.
Ubezpieczenie ochrony prawnej
Może zdarzyć się, że podczas wakacyjnego wypadu wejdziesz w konflikt z prawem, nie zawsze z własnej winy. Możesz np. trafić w ręce zagranicznej policji tylko z tego powodu, że nie znasz miejscowego języka i nie potrafiłeś się porozumieć z przedstawicielami prawa. W takiej sytuacji - mając ubezpieczenie ochrony prawnej - nie musisz się martwić o koszty związane z udzieleniem ci pomocy prawnej, które często za granicą są bardzo wysokie.
Ubezpieczenie kosztów odwołania imprezy turystycznej
Ten rodzaj ubezpieczenia przydaje się szczególnie w momencie, gdy z dużym wyprzedzeniem planujesz swoją podróż. Odwołanie swojego uczestnictwa w ostatniej chwili może trochę kosztować, gdyż biuro podróży będzie chciało odzyskać przynajmniej część poniesionych kosztów organizacji imprezy turystycznej. Jednak nie możesz zrezygnować z imprezy tuż przed wyjazdem tylko z powodu jakiegoś widzimisię. Rezygnacja musi być spowodowana okolicznościami obiektywnymi, na które nie masz wpływu, np. nagle zachorowałeś albo złamałeś nogę.
Ubezpieczenie kosztów ratownictwa
Podczas wakacyjnych wędrówek po górach czy bezdrożach nietrudno się zagubić. Niektóre podróże mogą być niebezpieczne i wypadek może zdarzyć się w każdej chwili. Nie zawsze możesz natychmiast skontaktować się ze służbami ratowniczymi, a poszukiwania mogą trwać godzinami. Ubezpieczenie kosztów ratownictwa pokryje koszty związane z organizacją wszelkich akcji ratunkowych.
Inne ubezpieczenia
Ubezpieczyć można właściwie każde ryzyko. Jeśli np. zamierzasz w czasie urlopu uprawiać sporty ekstremalne, zapisać się na kurs nurkowania albo masz zamiar żeglować czy jeździć po górach na rowerze, nie zapomnij wykupić opcji ubezpieczenia od ryzyk związanych z amatorskim uprawianiem sportu. Ta opcja zapewni ci wypłatę odszkodowania i pokrycia kosztów leczenia, jeśli podczas sportowej aktywności zdarzy ci się wypadek.
Przy tym rodzaju ubezpieczenia jest szczególnie ważne, aby odpowiednio dobrać sumę ubezpieczenia oraz dokładnie przestudiować jego ogólne warunki, w których znajdują się wyłączenia z ochrony ubezpieczeniowej. - Nie dopuść do sytuacji, kiedy jadąc np. posurfować, wykupujesz ubezpieczenie, które obejmuje koszty leczenia urazów związanych z uprawianiem sportów z wyjątkiem sportów ekstremalnych (w tym windsurfingu) - ostrzega Sylwester Góreczny.
Jakie błędy popełniamy najczęściej, wykupując ubezpieczenia wakacyjne: Co jest najważniejsze przy ubezpieczeniach na wyjazd Na co zwracać uwagę, czytając warunki ubezpieczenia
Sylwester Góreczny, analityk finansowy z Comperia.pl radzi:
- jaka jest wysokość sumy ubezpieczenia (czy kwota, na jaką się ubezpieczamy, wystarczy, by pokryć koszt podstawowych usług medycznych w kraju, do którego się udajemy);
- jaki jest zakres ochrony – czy obejmuje na przykład koszty leczenia i transportu do kraju, czy jedynie koszty leczenia i być może transport do najbliższej placówki medycznej;
- na wszelkie wyłączenia z ochrony ubezpieczeniowej zawarte w Ogólnych Warunkach Umowy, zwłaszcza gdy mamy zamiar podczas wakacji uprawiać różnego rodzaju sporty. Może się okazać, że zdarzenie, od którego faktycznie chcieliśmy się ubezpieczyć, wcale nie jest objęte ochroną;
- czy ubezpieczenie obowiązuje w kraju, do którego się udajemy;
- czy ubezpieczenie jest ważne w placówkach zdrowotnych zlokalizowanych w pobliżu miejsca pobytu (może się zdarzyć, że w okolicy miejsca wypoczynku będą się znajdować jedynie prywatne gabinety, zaś ubezpieczenie będzie działać tylko w publicznych placówkach);
- jak długo trwa ochrona ubezpieczeniowa (jeżeli ochrona będzie trwała dłużej niż nasz wyjazd, można wnioskować o zwrot części składki ubezpieczeniowej z uwagi na brak ryzyk związanych z ubezpieczeniem).