Zakaz handlu nie obejmie Żabki? Wyjaśniamy, dlaczego sklepy będą mogły być czynne

2018-02-05 14:08

Niektóre sklepy z sieci Żabka mogą być czynne w niedzielę. Zakaz handlu, który zacznie obowiązywać 1 marca, dopuszcza taką możliwość. „Handel Extra" wyjaśnia, dlaczego zakupy w sklepach należących do sieci z zielonym logiem będzie można robić każdego dnia tygodnia.

Jak tłumaczy Żabka, podpisana przez prezydenta 30 stycznia br. ustawa dopuszcza handel w niedzielę, ale pod warunkiem, że sprzedaż będzie prowadzona osobiście przez przedsiębiorcę, który jest osobą fizyczną, we własnym imieniu i na własny rachunek. Przepisy nie zakazują pracy w niedziele franczyzobiorcom. Ponieważ wszyscy partnerzy Żabki działają na zasadach franczyzy, również oni będą mogli skorzystać z tego wyjątku. Biuro prasowe Żabki podkreśla, że „pozytywnie należy ocenić intencję wyrównywania szans pomiędzy małymi sklepami, a handlem wielkopowierzchniowym, która była wskazywana w kontekście takiej możliwości".

Zobacz: Sieć Żabka zmieniła właściciela

Częściowy zakaz handlu w niedziele zacznie obowiązywać 1 marca, ale już teraz sprzedawcy szukają sposobów na zmaksymalizowanie zysków. Lidl wydłużył godziny pracy do godziny 22.00 we wszystkich swoich placówkach, a w poniedziałki pierwsza zmiana w dyskoncie będzie rozpoczynała pracę o godz. 5.00 rano.

Polecamy: W Żabce i Freshmarkecie odbierzesz paczkę z Poczty Polskiej

Wiadomoscihandlowe.pl szacują, że większość sklepów należących do sieci biędzie zamknięta w niedzielę. Co prawda Żabka dała franczyzobiorcom chcącym pracować w niedzielę zielone światło, a nawet otrzymali oni specjalne aneksy do umów, ale nie oznacza to, że przedsiębiorcy będą chcieli wykorzystać swoje możliwości. Serwis utrzymuje, że wysyłają sygnały świadczące o tym, iż mimo wszystko dostosują się do zakazu.

Oprac. na podst. handelextra.pl, wiadomoscihandlowe.pl

Najnowsze