"Sprzedaż Żabki jest największą transakcją w historii polskiego rynku handlu detalicznego i zarazem największą transakcją wyjścia z inwestycji funduszu private equity w Polsce. Wraz z wcześniejszą transakcją sprzedaży Alpha Medical ogłoszoną na początku lutego, Mid Europa Partners przewiduje zwrot około 1,1 miliarda euro do swoich inwestorów w drugim kwartale 2017 roku" - podał Mid Europa w komunikacie.
Wcześniej duże transakcje odbywały się w latach 90. Mariusz Świtalski, kontrowersyjny biznesmen, sprzedawał kolejno: Elektromis, Biedronkę (obie Jeromino Martins), a później Żabkę i Freshmarket. Mid Europa kupił Żabkę w 2011 roku od Penta Investments za ok. 400 mln euro.
ZOBACZ TEŻ: Komu opłaca się rozliczyć PIT z małżonkiem lub dzieckiem
"Od momentu nabycia spółki przez fundusz, znacząco zwiększyliśmy tempo wzrostu, otwierając ponad 500 sklepów rocznie, dwukrotnie zwiększyliśmy wielkość sieci, potroiliśmy jej przychody i prawie czterokrotnie zwiększyliśmy wartość EBITDA. Wśród naszych kluczowych inicjatyw znalazły się: wzmocnienie relacji i współpracy z franczyzobiorcami, a także wprowadzenie strategii zorientowanej na klienta oraz zaspokojenie jego zmieniających się potrzeb" - powiedział cytowany w komunikacie Paweł Padusiński, partner w Mid Europa Partners.
Żabka Polska to sieć gromadząca obecnie dwie marki: Żabka i Freshmarket i mająca w sumie ok. 4 500 punktów. Transakcja, ze względu na swoją wielkość, zgromadziła całe grono doradców, po stronie sprzedawcy: JP Morgan, White & Case, CMS Cameron McKenna, Ernst & Young, OC&C, Beragua oraz ERM, a po stronie kupującego funduszu CVC: Greenberg Traurig, PwC, Pekao, UBS, Bain i McKinsey, a finansowania udzieliły banki: ING, Pekao i Unicredit.