Zakaz handlu w niedzielę. Poprawki Senatu przyjęte przez Sejm. Kiedy i gdzie nie zrobisz zakupów?

2018-01-11 11:08

Sejm przyjął ustawę zakazującą handlu w niedziele wraz z poprawkami Senatu. Rewolucyjne zmiany zostaną wprowadzone już 1 marca 2018 roku. Zobacz, co się zmieni jeszcze w tym roku.

Od 1 marca 2018 r. handel będzie dozwolony tylko w dwie niedziele w miesiącu - pierwsza i ostatnia. Od 1 stycznia 2019 roku będzie to tylko jedna niedziela w miesiącu - ostatnia, a od 1 stycznia 2020 roku będzie obowiązywał zakaz handlu we wszystkie niedziele z wyjątkiem siedmiu w roku. Od 2020 roku wolne od handlu będą tylko: dwie niedziele handlowe przed świętami Bożego Narodzenia, jedna przed Wielkanocą i cztery dodatkowo - ostatnie niedziele: stycznia, kwietnia, czerwca oraz sierpnia.

Polecamy: Zakaz handlu w niedzielę. Od 2018 roku aż 23 niedziele bez zakupów [LISTA]

Sklepy do godz. 14.00
W Wigilię Bożego Narodzenia oraz w sobotę bezpośrednio poprzedzającą Wielkanoc sklepy będą otwarte tylko do godz. 14.00.

Te placówki będą czynne
Sejm przyjął poprawki zezwalające na handel w niedziele w takich miejscach, jak kwiaciarnie, piekarnie, lodziarnie czy cukiernie. Będą one pozostać otwarte pod warunkiem, że przeważa w nich odpowiednio: sprzedaż kwiatów, pieczywa, lodów czy wyrobów cukierniczych. Ponadto ustawa zakazująca handlu w niedziele wprowadza szereg innych wyjątków. W niedzielę będą mogły prowadzić sprzedaż: stacje benzynowe, dworcowe sklepy, zakłady hotelowe, kioski z prasą, punkty pocztowe, hurtownie rolno-spożywcze, skupy zbóż, buraków cukrowych, owoców, warzyw oraz mleka surowego. Handel ma być również dozwolony w środkach komunikacji miejskiej, w portach lotniczych i w strefach wolnocłowych.

Handel rybami
Sejm zgodził się za Senatem na wyłączeniem spod zakazu handlu rybami. Sprzedaż ryb może odbywać się bezpośrednio w porcie, z tzw. burty lub w pierwszym punkcie sprzedaży.

Zobacz: Internet wi-fi wkrótce w Pendolino. Minister Adamczyk podał termin

Handel w wojsku
Handel w dalszym ciągu będzie mógł kwitnąć w jednostkach wojskowych. Poprzednia wersja projektu ustawy zakładała, że sprzedaż w niedzielę ma być dozwolona w garnizonach.

Osiedlowe sklepy

Kolejna poprawka dotyczy sprzedaży we własnym imieniu. Ustawa dopuszcza sprzedaż prowadzoną przez właściciela placówki handlowej w niedzielę, ale tylko pod warunkiem, że handluje on „we własnym imieniu i na własny rachunek". Zapis został doprecyzowany tak, aby zakaz handlu w niedziele nadal obowiązywał punkty franczyzowe.

 

Źródło: finanse.wp.pl, tvp.info

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze