Ta ostatnia niedziela... Od dziś wchodzi zakaz handlu [HARMONOGRAM]

2018-01-30 15:22

Zgodnie z zapisami ustawy zakazującej handlu w niedziele, którą 30 stycznia br. podpisał prezydent Andrzej Duda, od 1 marca 2018 r. zaczął obowiązywać częściowy zakaz handlu w niedziele. Sprawdź, w które niedziele w tym roku sklepy będą nieczynne.

W tym roku tylko dwie niedziele w miesiącu będą handlowe, w 2019 r. zakaz handlu będzie obowiązywał przez prawie wszystkie niedziele oprócz jednej w miesiącu, a w 2020 r. zostanie wprowadzony całkowity zakaz handlu w niedziele. Przewidziano jednak pewne wyjątki: handel ma być dozwolony w dwie niedziele bezpośrednio poprzedzające Boże Narodzenie, w niedzielę bezpośrednio poprzedzającą Wielkanoc oraz w ostatnie niedziele stycznia, kwietnia, czerwca i sierpnia.

Zobacz także: Tak sklepy szykują się na zakaz handlu. Handlowcy złamią prawo?

Zgodnie z ustawą, w 2018 r. z handlu zostaną wyłączone 23 niedziele. Od 1 marca praca ma być dozwolona w dwie niedziele handlowe – pierwszą i ostatnią w miesiącu. Dodatkowo w niektóre niedziele wypadają dni ustawowo wolne od pracy: w Wielkanoc 1 kwietnia, w Zesłanie Ducha Świętego 20 maja oraz w Święto Niepodległości 11 listopada.

Ustawa zakazująca handlu w niedziele dodatkowo zakłada, że zakaz handlu nie obejmie dwóch kolejnych niedziel poprzedzających Boże Narodzenie (16 grudnia i 23 grudnia), a także niedzieli poprzedzającej Wielkanoc (25 marca). W Wigilię handel będzie ograniczony do godziny 14.

Polecamy: Zakaz handlu w niedzielę. Od 2018 roku aż 23 niedziele bez zakupów [LISTA]

Ustawa przewiduje szereg wyjątków. Niedzielna sprzedaż nadal dozwolona będzie - poza cukierniami, piekarniami czy kwiaciarniami - m.in. na stacjach benzynowych, w hotelach i restauracjach, w autobusach, na dworcach, w kioskach z prasą, na pocztach, w hurtowniach rolno-spożywczych, w skupach zbóż, owoców czy mleka.

Po wejściu zakazu handlu w niedziele w życie liczba niedziel handlowych zmiejszy się do 21 w 2018 r., 15 w 2019 r. oraz siedmiu niedziel w 2020 roku. Już w tym roku w 23 niedziele slepy będą zamknięte.

W te niedziele w 2018 r. będzie obowiązywał zakaz handlu w niedziele:

11 marca
18 marca
1 kwietnia (Wielkanoc)
8 kwietnia
15 kwietnia
22 kwietnia
13 maja
20 maja (Zesłanie Ducha Świętego – Zielone Świątki)
10 czerwca
17 czerwca
8 lipca
15 lipca
22 lipca
12 sierpnia
19 sierpnia
9 września
16 września
23 września
14 października
21 października
11 listopada (Święto Niepodległości)
18 listopada
9 grudnia

Zobacz: Zobacz, w które niedziele będzie obowiązywał zakaz handlu [KALENDARZ]

Pozostałe dni, w które sklepy będą zamknięte po wejściu w życie zakazu handlu w niedziele

2 kwietnia (Wielki Poniedziałek)
1 maja, wtorek (Święta Pracy)
3 maja, czwartek (Święto Konstytucji 3 maja)
31 maja, czwartek (Boże Ciało)
15 sierpnia, środa (Święto Wojska Polskiego, Wniebowzięcie Najświętszej Maryi)
1 listopada, czwartek (Wszystkich Świętych)
25 grudnia, wtorek (Boże narodzenie, pierwszy dzień)
26 grudnia, środa (Boże narodzenie, drugi dzień dzień)

Oprac. na podst. expressilustrowany.pl, dziennikzachodni.pl, kujawskopomorskie.naszemiasto.pl, tvn24bis.pl, bankier.pl

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze