Duda zakaże pracy emerytom i studentom w niedzielę

2021-10-13 12:51
Uczniowie i studenci do 26. roku życia nie będą mogli pracować w niedzielę
Autor: SHUTTERSTOCK Uczniowie i studenci do 26. roku życia nie będą mogli pracować w niedzielę

Sejmowa Komisja Polityki Społecznej i Rodziny nie zgodziła się na poprawkę Senatu, która dopuszczałaby uczniów i studentów do 26. roku życia oraz emerytów i rencistów do pracy w handlu w niedzielę. W Sejmie trwają prace nad uszczelnieniem ustawy o ograniczeniu handlu w niedzielę autorstwa Piotra Dudy, przewodniczącego związkowej "Solidarności".

Główny cel ustawy to uszczelnienie obowiązujących przepisów tak, aby sklepy nie wykorzystywały np. casusu placówki pocztowej do obchodzenia zakazu. Senat przesłał w sumie do Komisji 7 poprawek.  

Poparcia nie znalazła propozycja Senatu dotycząca rozszerzenia katalog osób uprawnionych, z których nieodpłatnej pomocy w niehandlowe niedziele będzie mógł korzystać przedsiębiorca, o osoby we wspólnym pożyciu. Nowela wskazuje w tym punkcie na małżonków, dzieci, rodziców, macochy lub ojczymów, jak również rodzeństwo, wnuki i dziadków.

ZOBACZ: Popularne lody wycofane ze sprzedaży. Lepiej ich nie jedzcie

Jak robić zakupy i co kupować?

Komisja nie zgodziła się również, żeby oprócz członków rodziny właściciela w niedzielę  mogli pracować uczniowie i studenci do 26. roku życia czy emeryci i renciści. 

Sklepy świadczące usługi pocztowe będą musiały wykazywać konkretne przychody z tego rodzaju działalności. Nie wystarczy już sama możliwość przyjmowania paczek. Komisja  poparła za to obniżenie z 50 do 40 proc. progu z działalności pocztowej w pozostałych przychodach ze sprzedaży danego sklepu. 

Sonda
Jak często robisz zakupy?

Zakaz nie obejmuje m.in. działalności pocztowej, a ponadto nie obowiązuje w: cukierniach, lodziarniach, na stacjach paliw płynnych, w kwiaciarniach, w sklepach z prasą ani w kawiarniach. Za złamanie zakazu handlu w niedziele grozi od 1000 zł do 100 tys. zł kary, a przy uporczywym łamaniu ustawy – kara ograniczenia wolności.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze