Zarabiaj w Kraju Tulipanów

2008-10-07 10:00

W maju 2007 r. Holandia otworzyła swój rynek pracy dla Polaków, co oznacza, że nie potrzebujemy już zezwoleń na pobyt i pracę w tym kraju.

Należy jednak pamiętać, że pobyt dłuższy niż 3 miesiące trzeba zarejestrować na miejscu. W tym celu w ciągu 3 dni od daty wjazdu do Holandii dana osoba powinna zgłosić się do biura policji ds. cudzoziemców z aktualnym paszportem lub dowodem tożsamości. Niezwłocznie po przyjeździe należy też zameldować się w lokalnym urzędzie gminy.

Warunki pracy

W Holandii obowiązuje 36-40-godzinny tydzień pracy. Za nadgodziny przysługuje pracownikom ekwiwalent pieniężny bądź w postaci dodatkowych dni urlopowych. Zarobki w Holandii są dość wysokie, dla Polaków - bardzo atrakcyjne. Średnia miesięczna pensja wynosi tam około 1745 euro, natomiast minimalna pensja to 1300 euro.

Bezrobocie szacowane jest na poziomie 3,5 proc. Najłatwiej o pracę w ogrodnictwie, rolnictwie, poszukiwani są pracownicy do zbierania i pakowania owoców, warzyw i kwiatów. Wynagrodzenie za godzinę przy takichzajeciach to około 5-6 euro. Nie jest wymagana znajomość języka niderlandzkiego. Wystarczająca dla większości pracodawców jest podstawowa znajomość języka angielskiego.

W sektorze przemysłowym pracę znajdą polscy ślusarze, spawacze i mechanicy. Mogą oni spodziewać się wynagrodzenie na poziomie około 10-15 euro za godzinę. Jednak niezbędna będzie znajomość języka (niekoniecznie niderlandzkiego; wystarczy angielski czy niemiecki na poziomie pozwalającym na swobodną konwersację).

Jedyny koszt, jaki może ponieść szukający zatrudnienia w Holandii Polak, to wydatki związane z dojazdem, badaniami lekarskimi, ewentualnym tłumaczeniem dokumentów. Największe holenderskie agencje pracy tymczasowej to m.in.: Adecco, Content, Manpower, Randstad. Pracy można również szukać za pośrednictwem stron internetowych w języku polskim, tj. www.pracuj.pl, www.praca.Gratka.pl/Holandia, www.gazeta.praca.pl/zagranica. Ogrom ofert pracy znajdziemy również na stronach anglojęzycznych: www.jobline.net, www.holland.jobs.topusajobs.com.

Niezbędne formalności

W ciągu trzech pierwszych miesięcy pobytu podejmując pracę, należy pamiętać o uzyskaniu numeru SOFI (numer socjalno-fiskalny, odpowiednik polskiego NIP). Numer ten służy do pobierania podatku od dochodu przez holenderski fiskus. Numer SOFI wydawany jest na podstawie ważnego paszportu. O jego wydanie należy starać się w urzędach skarbowych (tzw. Belastingdienst) jeszcze przed podjęciem pracy. Osobom, które nie postarają się o numer SOFI, pracodawca nie będzie mógł wypłacić wynagrodzenia.

Holendrzy bardzo niechętnie zatrudniają obcokrajowców do pracy na czarno, być może dlatego, że jest to związane z wysokimi karami nałożonymi na pracodawcę (nawet do 2500 euro za nielegalnego pracownika). Należy też pamiętać o założeniu konta w holenderskim banku. Aby je założyć, przedstawiamy pracownikowi numer SOFI. Do założenia konta wymagane jest zameldowanie w Holandii.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze