ZUS wypłaca zasiłek pracującym. Możesz go pobierać przez 2 lata

i

Autor: pixabay

świadczenie społeczne

Zasiłek celowy. Powiaty zarzucają rządowi przerzucenie kosztów na samorządy

2024-05-06 10:26

Ustawa o pomocy społecznej stwarza możliwość wypłaty zasiłku celowego. Świadczenie może być wykorzystane np. na zakup żywności, leków lub pokrycie kosztów pogrzebu. Rząd planuje zmiany w tym zakresie. Samorządy zarzucają, że projekt zawiera błędy legislacyjne, a koszty pomocy dla obywateli zostaną przerzucone z władz centralnych na władze lokalne.

Czym są zasiłki celowe? Zakres świadczenia jest szeroki

- Zasiłki celowe to świadczenia dla osób i rodzin przyznawane na zaspokojenie niezbędnych potrzeb, w szczególności na pokrycie części lub całości kosztów zakupu żywności, leków i leczenia, opału, odzieży, przedmiotów użytku domowego, drobnych remontów i napraw w mieszkaniu, a także kosztów pogrzebu – informuje serwis empatia.mpips.gov.pl.

Zgodnie z art. 41. Ustawy o pomocy społecznej:

„W szczególnie uzasadnionych przypadkach osobie albo rodzinie o dochodach przekraczających kryterium dochodowe może być przyznany specjalny zasiłek celowy w wysokości nieprzekraczającej odpowiednio kryterium dochodowego osoby samotnie gospodarującej lub rodziny, który nie podlega zwrotowi”.

Opisane regulacje przyznają prawo do państwowej pomocy dla obywateli w szczególnych przypadkach. Pojawia się jednak kwestia finansowania. Świadczenia społeczne mogą być wypłacane z kasy rządowej lub samorządowej. Związek Powiatów Polskich zarzuca rządowi błąd, który w praktyce może zaszkodzić innym. Przykładowo, poszkodowanym przez klęski żywiołowe.

Czy zasiłek celowy na nowych zasadach ograniczy pomoc poszkodowanym przez klęski żywiołowe?

- (…) o zasiłek będą mogły starać się osoby o relatywnie dobrej sytuacji finansowej, w tym osoby, którym będzie przysługiwało prawo do spadku po osobie zmarłej , a koszty będzie ponosić gmina (…) ZPP zwraca też uwagę, że w ocenie skutków regulacji nie uwzględniono zwiększenia kwoty zasiłków celowych, którą oszacowano na 62,2 mln zł. Zdaniem samorządowców oznacza to, że zwiększenie maksymalnej kwoty specjalnego zasiłku celowego na sprawienie pogrzebu spowoduje limitowanie świadczeń dla osób, które poniosły straty w wyniku zdarzenia losowego np. klęski żywiołowej – podaje serwis samorzad.pap.pl.

Powyższe proponowane zmiany przechodzą obecnie przez ścieżkę legislacyjną. Pozostaje mieć nadzieje, że postulaty samorządowców zostaną poddane dokładnej analizie i nie spowodują więcej szkody niż pożytku.

Pieniądze to nie wszystko Maciej Wilk
QUIZ PRL. Superbohaterowie popkultury PRLu
Pytanie 1 z 10
Rockowy zespół Kryzys w utworze "Telewizja" porównał kapitana Klossa do:
QUIZ Superbohaterowie PRL

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze