Zgodnie z obowiązującymi przepisami zasiłek opiekuńczy wypłacany jest jednemu z rodziców, które w wyniku obecnej sytuacji opiekuje się dzieckiem z domu. Wypłata świadczenia była regularnie przedłużana przez rząd, a według najnowszych doniesień będzie ona realizowana przynajmniej do 12 lipca.
Zobacz także: Program Trzaskowskiego. Rozwiązania dla przedsiębiorców, fundusze dla samorządów i rodzin
- Ważna informacja – podobnie jak do tej pory, jeżeli rodzice lub opiekunowie mimo otwarcia placówki nie będą mogli posłać do niej dziecka, prawo do dodatkowego zasiłku opiekuńczego nadal będzie im przysługiwało – przekazała szefowa MRPiPS.
Co ważne, informacja o kolejnym wydłużenie obowiązywania wypłat dodatkowego zasiłku opiekuńczego została opublikowana również w wykazie prac legislacyjnych rządu. Warto również pamiętać, że świadczenie to nie wlicza się do limitu 60 dni zasiłku opiekuńczego w roku kalendarzowym, przyznawanego na tzw. ogólnych zasadach.
Czytaj również: Netflix zekranizuje polską grę. Nadchodzi anime Cyberpunk 2077
- Dodatkowy okres zasiłku będzie przysługiwał także ubezpieczonym w związku z niemożnością sprawowania opieki nad dzieckiem przez nianie lub opiekunów dziennych z powodu COVID-19, z powodu czasowego ograniczenia funkcjonowania tych placówek w związku z COVID-19, przez okres niemożności zapewnienia opieki przez te placówki oraz w przypadku podjęcia przez uprawnionych rodziców lub opiekunów decyzji o niekorzystaniu z usług placówek opiekuńczych i dalszym osobistym sprawowaniu opieki, jednak nie dłużej niż do dnia 12 lipca 2020 r. – czytamy w komunikacie.
Dodatkowy zasiłek opiekuńczy - komu przysługuje?
Rodzice dziecka do 8 lat mogą skorzystać z dodatkowego zasiłku opiekuńczego w razie zamknięcia przedszkola, żłobka lub szkoły z powodu zagrożenia koronawirusem. Na tych samych zasadach zasiłek przysługuje także ubezpieczonym rodzicom dzieci do 16 lat, które mają orzeczenie o niepełnosprawności; do 18 lat, które mają orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności oraz które mają orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego.
Źródło: PAP