Zaszczepisz się w firmie to stracisz część pensji! Czy możne tego uniknąć?

i

Autor: Getty Images Zaszczepisz się w firmie to stracisz część pensji! Czy możne tego uniknąć?

Zaszczepisz się w firmie to stracisz część pensji! Czy można tego uniknąć?

2021-04-26 10:37

Według informacji jakich udzieliło Ministerstwo Rozwoju, zwolnienie od pracy, z zachowaniem prawa do wynagrodzenia, przysługuje pracownikowi tylko w czasie, w którym musi dokonać obowiązkowych szczepień ochronnych przewidzianych w ustawie o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi. Szczepienia przeciw COVID-19 są dobrowolne, dlatego przepis ten nie obowiązuje. Tylko od dobrej woli pracodawcy będzie zależało, czy pracownicy otrzymają wynagrodzenie za czas poświęcony na otrzymanie zastrzyku.

Czy zastrzyk przeciw COVID-19 będzie trzeba odrabiać?

"Rzeczpospolita" informuje na swoich łamach, że jedynie od dobrej woli pracodawcy będzie zależało, czy pracownicy otrzymają wynagrodzenie za czas poświęcony na otrzymanie szczepionki przeciwko koronawirusowi, jeżeli termin wyznaczony przez NFZ będzie pokrywał się z godzinami pracy. W zależności od decyzji pracodawcy będzie również zależało, czy pracownik będzie musiał ten czas później odpracować. 

- W zależności o treści jednostronnej decyzji pracodawcy pracownik będzie zobowiązany czas zwolnienia na szczepienie odpracować, aby zachować prawo do wynagrodzenia za ten czas. W innym przypadku, o ile takie uregulowanie zostało przyjęte w danym zakładzie pracy lub pracodawca takie rozwiązanie dopuszcza, pracownik będzie mógł skorzystać z wliczonego do czasu pracy wyjścia w celach prywatnych. W pozostałych przypadkach, gdy pracodawca nie zwolni pracownika z pracy, pracownikowi pozostanie wystąpić o urlop wypoczynkowy lub urlop bezpłatny - tłumaczy Magda Słomska, adwokat z kancelarii Dentons.

COVID-19: Czy szczepienie w godzinach pracy może być odpłatne?

Ministerstwo Rozwoju podkreśla, że nie ma żadnych przeszkód prawnych, żeby pracodawcy zwolnili pracowników od obowiązku pracy w czasie, który muszą poświęcić na szczepienie. Nie ma też przeciwskazań, żeby otrzymać wynagrodzenie za ten czas. Może to jednak być dodatkowym obciążeniem finansowym dla przedsiębiorstw, które i tak znajdują się w trudnej sytuacji w związku z pandemią. 

- Wobec braku jasnych zasad każdy z pracodawców prowadzących akcje szczepień lub wspierających szczepienia pracowników może i powinien wprowadzić odpowiednie regulacje wewnętrzne, np. w formie wewnętrznego komunikatu kierownika zakładu pracy. Regulacje powinny określać zasady udzielania czasu wolnego i usprawiedliwiania nieobecności spowodowanej szczepieniem, jak również zasady przyznawania ewentualnych dodatkowych benefitów z tego tytułu. W przypadku gorszego samopoczucia po szczepieniu dodatkowo pracownik może skorzystać ze zwolnienia lekarskiego. Jeżeli szczepienia są organizowane przez pracodawcę, to w sposób dorozumiany pracodawca udziela płatnego zwolnienia na czas szczepienia, nawet bez wprowadzania dodatkowych regulacji - zaznacza w rozmowie z "Rzeczpospolitą" Agnieszka Fedor, partner w kancelarii SKS.

Dodatkowe bonusy dla pracowników chcących się zaszczepić

Pojawiają się już jednak opinie, że wielu pracodawców może wprowadzić specjalne bonusy w postaci jednego, bądź dwóch dni wolnego, albo kilkuset złotych premii, dla pracowników chcących zaszczepić się przeciwko COVID-19. Dzięki takiemu podejściu firmy mogą znacznie ograniczyć ryzyko zachorowania pracownika na koronawirusa i przez to uniknięcia strat finansowych spowodowanych jego absencją.

Sonda
Czy pracodawcy powinni płacić za czas poświęcony szczepieniu przeciw COVID-19 w czasie godzin pracy?
Raport z anteny 26.04, godz.10
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Najnowsze