Zdecyduj się na faktoring

2010-09-30 16:00

Faktoring to stosunkowo nowa usługa finansowa. Jest dobrym rozwiązaniem dla młodych firm, którym zależy na dynamicznym rozwoju, a które narażone są na okresowy brak płynności finansowej i sezonowe wahania rynku.

Faktoring to forma kredytu. Jednak w przeciwieństwie do niego zawierany jest przynajmniej przez trzy podmioty, czyli przez pośrednika transakcji (faktora), właściciela firmy (faktoranta) oraz jego dłużników. Na czym polega umowa faktoringowa? Instytucja finansowa, czyli faktor, przejmuje na jakiś czas zobowiązania dłużników wobec przedsiębiorcy. To umożliwia właścicielowi firmy płynne prowadzenie działalności finansowej. Dodatkowo bank zajmuje się roszczeniami wobec dłużników przedsiębiorcy. Na polskim rynku to coraz popularniejsza usługa bankowa. Wzrost rynku faktoringowego wynosi nawet kilkadziesiąt procent rocznie. Nic dziwnego, bo to prosty i efektywny sposób na poprawienie bilansu firmy.

Nie tylko dla młodych firm

Ta usługa bankowa sprawdzi się zwłaszcza w przypadku nowych i dynamicznie rozwijających się firm. Faktoring umożliwi im utrzymanie płynności finansowej oraz da zastrzyk gotówki tak potrzebny do dalszego rozwoju przedsiębiorstwa. Właściciel może na przykład pomyśleć o udzielaniu zniżek i stosowaniu promocji, co przyciągnie nowych i pozwoli utrzymać stałych klientów oraz dostawców. Polecany jest również przedsiębiorstwom, które prowadzą sprzedaż z odroczonym terminem płatności i chcą poprawić płynność finansową swojej firmy.

Faktoring na pewno poprawi sytuację w przypadku, kiedy dopiero zaczynasz współpracę z nowym dostawcą i nie masz pewności, czy jest solidny oraz czy będzie terminowo spłacał zobowiązania. Pomoże też firmie, w której występują czasowe niedobory finansów. Dlaczego? Gwarantuje dopływ gotówki, a dodatkowo szybki i ciągły przepływ pieniędzy znacznie zmniejszy ryzyko wystąpienia takiej sytuacji w przyszłości.

Po co mi faktoring

Największym plusem korzystania z faktoringu jest poprawa płynności finansowej firmy. Ale nie tylko poprawa płynności jest ważna dla rozwoju firmy. Regulowanie płatności za pośrednictwem faktora zmniejszy bieżące koszty funkcjonowania przedsiębiorstwa i usprawni obieg kapitału obrotowego. Jest to istotne dla firm narażonych na wahania sezonowe występujące na rynku. Faktoring przyspieszy także rozwój twojego przedsiębiorstwa. Możesz zwiększyć liczbę odbiorców, ponieważ ryzyko niewywiązania się dłużników z płatności przejmie faktor. Zamiast też na bieżąco zasilać kapitał obrotowy z przepływów pieniężnych, możesz inwestować w rozbudowę przedsiębiorstwa (np. kupić nowe maszyny albo poszerzyć asortyment). Niektóre banki oferują również usługi dodatkowe, które ułatwiają faktorantowi prowadzenie działalności. I tak na przykład faktor może sporządzać część sprawozdań, zająć się rozliczaniem księgowym czy monitorować zobowiązania dłużników.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze