Jak bezpiecznie korzystać z uroków lata

i

Autor: Shutterstock

Zdrowy senior latem!

Jak bezpiecznie korzystać z uroków lata? Kilka ważnych porad

Bez energii słonecznej nie byłoby życia. Słońce to główne źródło światła i ciepła. Promienie słoneczne to życiodajna siła, która napędza fotosyntezę roślin i daje impuls do produkcji witaminy D w ludzkim organizmie. Jednak nadmiar słońca bywa niebezpieczny. Długie przebywanie na słońcu bez należytej ochrony ciała prowadzi do śmiertelnie niebezpiecznego udaru słonecznego. Przesadne narażanie się na działanie promieni UV w dłuższej perspektywie prowadzi do nowotworowych zmian skórnych i nieodwracalnego uszkodzenia oka.

Spis treści

  1. Co to jest udar słoneczny?
  2. Jak chronić głowę? 
  3. Jak chronić skórę przed słońcem? 
  4. Dlaczego należy chronić oczy?
  5. Na co zwracać uwagę przy wyborze okularów?
  6. Jak się ubierać latem?
  7. Obuwie seniora – jakie wybrać?

Co to jest udar słoneczny?

Udar słoneczny, a właściwie udar cieplny, oznacza stan, w którym organizm nie może pozbyć się nadmiaru ciepła. W trakcie udaru wzrasta temperatura, a przy przekroczeniu 39,4 stopni ulega zaburzeniu praca centralnego układu nerwowego, co powoduje wyłączenie systemu termoregulacji znajdującego się w mózgu. Pierwsze objawy udaru to zahamowanie wydzielania potu i odpływ krwi ze skóry twarzy: „trupia bladość”. Naczynia krwionośne opon mózgowych stają się przekrwione, dochodzi do stanu zapalnego i obrzęku, a ciśnienie krwi spada. Udar nie jest niegroźnym omdleniem z powodu przegrzania głowy, ale stanem zagrażającym życiu. Prosisz się o udar, gdy spędzasz dużo czasu na słońcu, zwłaszcza pracując fizycznie lub nie chroniąc głowy. Pierwszymi objawami udaru są zmęczenie, zawroty głowy i tzw. mroczki. Zaraz potem głowa „eksploduje z bólu” i pojawiają się nudności. Jest bardzo źle, jeśli gorączka wywoła drgawki. Jeżeli nie pomożemy osobie mającej udar przenosząc ją w chłodniejsze miejsce, zwilżając skórę i podając wodę do picia, temperatura jeszcze wzrośnie, a bicie serca i oddech bardzo przyspieszą. Osobę, która miała objawy udaru cieplnego musi zbadać lekarz, nawet jeśli wyszła z niego szybko i wydaje się, że bez szwanku.

Do przegrzania może dojść również w ciasnej przestrzeni samochodu wystawionej na działanie promieni słonecznych, ale także wtedy, gdy jesteśmy nieadekwatnie do pogody ubrani w odzież ciemną i nieprzepuszczającą powietrza. 

Jak chronić głowę? 

Pierwszym wyborem jest przewiewny kapelusz z rondem lub czapka z daszkiem. Bardzo ważne jest, aby letnie nakrycie głowy dodatkowo nie powodowało przegrzania. Zatem najlepsze są ażurowe nakrycia głowy ze słomki zbożowej, ryżowej, rafii lub woskowanego papieru. W przypadku czapek najlepiej sprawdzają się modele typu kaszkiet, czy maciejówka z dużą główką, wykonane z przewiewnych tkanin o luźnym splocie takich jak płótno lniane, kora bawełniana, czy wełniany tropik. Letnie nakrycia głowy powinny mieć jasne barwy, które odbijają promienie słoneczne. Warto również sięgnąć po parasolki, zarówno te tradycyjne letnie pokryte białym płótnem, jak i nowoczesne z pokryciem z tkanin z filtrem UV. 

Jak chronić skórę przed słońcem? 

Promienie UV przyjęte w nadmiarze mogą spowodować oparzenie słoneczne, ale w dłuższej perspektywie również trwale uszkodzić skórę i rozpocząć procesy nowotworzenia. Szczególnie narażone są osoby o jasnej karnacji skóry. Dobry preparat ochronny powinien zawierać:

  • fotostabilne filtry UVA/UVB, które zapewniają bardzo wysoką i natychmiastową ochronę przeciwsłoneczną, 
  • kwas hialuronowy dla odpowiedniego nawilżenia skóry, która traci z wiekiem wilgoć,
  • witaminę E, która działa antyoksydacyjnie, opóźniając procesy fotostarzenia skóry.

Obok wysokiego faktora SPF50, ważna jest aby kosmetyk nie pozostawiał na skórze lepkiego i tłustego filtru, a w przypadku skór wrażliwych czy problematycznych - nie podrażniał. Powinniśmy zadbać nie tylko o odkryte ramiona, czy nogi, ale przede wszystkim twarz i usta. Istnieją specjalne kremy do twarzy oraz szminki ochronne do ust. Z wiekiem ilość pieprzyków, czy skupisk melaminy, zwiększa się. Warto zatem sięgnąć po specjalne preparaty na punktowe zmiany skórne dostępne w każdej drogerii. 

Dlaczego należy chronić oczy?

Dobroczynne Słońce jest również źródłem szkodliwego dla naszych oczu promieniowania UVA i UVB. Mimo tego, że oczy wyposażone są w mechanizmy obronne, stanowiące naturalną ochronę przed słońcem w postaci np. odruchu mrużenia, zwężania źrenic, to ekspozycja na UVA i UVB jest niebezpieczna. Promieniowanie słoneczne uaktywnia procesy starzenia się oczu i powoduje nadmierne wysychanie powierzchni oka, podrażnienia i problemy typowe dla zespołu suchego oka. Oprócz tego nadmierna ekspozycja na promienie UV jest bardzo częstą przyczyną rozwoju zaćmy oraz zapalenia spojówek.

Na co zwracać uwagę przy wyborze okularów?

Eksperci radzą, by przede wszystkim unikać kupowania okularów niewiadomego pochodzenia w miejscach innych niż salony optyczne. Pomimo niskiej, kuszącej ceny takie produkty mogą nie posiadać filtrów ochronnych. Z kolei ciemne szkła, pozbawione ochronnego filtra powodują rozszerzenie źrenic, które absorbują jeszcze większą ilość światła słonecznego, a wyniku tego mogą powodować uszkodzenie struktur oka!

Wybierając okulary, należy zwróć uwagę na to, czy posiadają odpowiedni atest (CE), który potwierdza obecność filtrów ochronnych. Dobrym rozwiązaniem są także okulary z polaryzacją. Skutecznie chronią oczy, ponieważ lepiej niż zwykłe soczewki odbijają światło słoneczne.

Jak się ubierać latem?

Letnie ubranie powinno osłonić ciało przed wpływem promieni UV i nie dopuścić do przegrzania. Przy wysokich temperaturach komfortowo będzie się czuli w ubraniach, które ułatwiają odprowadzanie potu ze skóry oraz zapewniają swobodny przepływ powietrza między tkaniną a ciałem. Najlepsze na letnie ubrania są przewiewne tkaniny o luźnym splocie wykonane z lnu, konopi, bawełnianej piki lub kory (seersucker o pofalowanym splocie), także bawełny madras (specjalny rodzaj cienkiego płótna) oraz wełny (hopsack, fresco lub tropik) przeznaczonej na letnie marynarki i spodnie. W upały świetnie sprawdzają się również tkaniny wykonane z ramii, czy wiskozy.

Obuwie seniora – jakie wybrać?

Buty dla seniora i seniorki powinny być przede wszystkim wygodne. Osoby starsze powinny szukać butów z dobrym podparciem łuku stopy i amortyzowaną podeszwą. Z wiekiem zanika poduszka tłuszczowa stopy, a to powoduje zwiększenie nacisku na ścięgna i powięzi stopy, tym samym powodując ból. Noski butów powinny być szerokie. Podeszwy stabilne, aby zapobiegać upadkom i urazom.  Należy zwrócić uwagę na wyprofilowane wkładki z naturalnych materiałów. Obuwie powinno być przewiewne. Zapięcie regulowane, aby ulżyć opuchniętym stopom. 

Jakim typem turysty jesteś? Sprawdź już teraz! [QUIZ]

Pytanie 1 z 6
Gdzie chcesz podróżować?
Tańczące z promocjami 04.07.2023
Najnowsze