Tarcza antyinflacyjna

Zerowy VAT na żywność zostaje. O ile zdrożeją podstawowe produkty bez tarczy antyinflacyjnej?

2022-12-01 9:53

Zerowy podatek VAT na produkty spożywcze zostaje utrzymany co najmniej do połowy 2023 roku. Premier Mateusz Morawiecki przyznał, że to ogromny koszt dla budżetu państwa, gdyż chodzi o przynajmniej 8 miliardów złotych. Ale ile dzięki temu zostanie w portfelach Polaków? Inflacja na początku 2023 roku ma przekroczyć już 20 proc. Zatem każdy grosz się liczy.

Zerowy podatek VAT na żywność. Ile kosztowałoby jedzenie bez niego?

Żywność będzie objęta zerową stawką podatku VAT jeszcze przynajmniej do połowy przyszłego roku. Rząd przedłuża tarczę antyinflacyjną, która ma chronić Polaków przed gigantyczną drożyzną. Inflacja w pierwszej połowie 2023 roku ma przekroczyć aż 20 proc. To rekordowy wzrost cen. Ale hamować ją ma m.in. niepodnoszenie podatku VAT na podstawowe produkty żywnościowe (m.in. nabiał, mięso, owoce, pieczywo). Likwidacja tarczy antyinflacyjnej w tym zakresie byłaby równoznaczna z wprowadzeniem podatku VAT rzędu 5 proc. na żywność. Zatem na starcie co najmniej o tyle poszłyby w górę ceny najczęściej kupowanych przez Polaków produktów. Według naszych wyliczeń wynika, że codzienny przeciętny skromny koszyk zakupowy tylko przez podwyżkę podatku VAT do 5 proc. poszedłby w górę o ok. 1,3 zł. W skali miesiąca daje już to kwotę powyżej 30 zł., a w skali pół roku 180 zł. Zatem tyle zaoszczędzimy na pozostawieniu zerowego podatku VAT na żywność.

Przypomnijmy, chodzi o 0% VAT na żywność, gaz i nawozy, obniżone stawki VAT na energię elektryczną, cieplną i paliwa. Pierwotnie, obniżka miała trwać jedynie do 31.7.2022 r. Następnie została wydłużona do 31.10.2022 r., a później do 31.12.2022 roku. Teraz zgodnie ze słowami premiera, będzie wydłużona o kolejne pół roku.

Sonda
Czy wysoka inflacja wpływa na Twoje wybory zakupowe?
Pieniądze to nie wszystko. Witold Orłowski
Najnowsze