Premier Mateusz Morawiecki

i

Autor: Marcin Gadomski / Super Express & Shutterstock Premier Mateusz Morawiecki

Premier ujawnia

Zerowy VAT na żywność zostaje, ale nie na długo! Premier Morawiecki zdradził termin

2022-11-29 15:03

Premier Mateusz Morawiecki podczas konferencji prasowej zapowiedział przedłużenie zerowego VAT na żywność. "Zerowy VAT na żywność przynajmniej przez pierwsze półrocze przyszłego roku" - powiedział Morawiecki.

Zerowy VAT na żywność zostaje. Na jak długo?

"W zeszłym roku zaciągnęliśmy hamulec tym rozpędzonym cenom bardzo wysokiej inflacji. Od końca zeszłego i na początku tego roku doprowadziliśmy do złagodzenia inflacji poprzez redukcję stawki VAT i akcyzy na wiele grup produktów" - podkreślił premier.

Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział przedłużenie zerowego VAT na żywność. "Od początku opracowywaliśmy działania mające na celu zmniejszenie skutków inflacji. Parasolem ochronnym był przede wszystkim zerowy VAT na żywność. Kontynuujemy tę tarczę, w takim kształcie jak do tej pory, przynajmniej przez pierwsze półrocze 2023" - poinformował prezes Rady Ministrów.

Premier Mateusz Morawiecki o antyinflacyjnych działaniach rządu 

Przypomniał jednocześnie, że rząd pod koniec minionego roku i na początku bieżącego, aby złagodzić inflację, dokonał redukcji stawek VAT i akcyzy na wiele grup produktów.

Powołując się na wyliczenia ekonomistów, dodał, że działania te obniżyły maksymalny szczyt inflacji od 3 do 4 pkt proc. "Czyli jeśli ona (inflacja) jest między 17 a 18 proc., byłaby 21-22 proc., zdaniem bardzo wielu ekonomistów" - powiedział Morawiecki.

Wskazał, że rząd wprowadził pakiet tarcz antyinflacyjnych, które miały złagodzić inflację i te tarcze zadziałały.

"Inflacji nie da się zbić z dnia na dzień" - zaznaczył premier. "My widzimy już światełko w tunelu; widzimy, że zdaniem wielu analityków, ekspertów od środka drugiego kwartału przyszłego roku inflacja ma szansę być w mocnym trendzie spadającym" - dodał.

Sonda
Czy zauważasz spadek cen po obniżce VAT na żywność i paliwa?
Pieniądze to nie wszystko. Witold Orłowski
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Najnowsze