Gospodarka Polski

i

Autor: SHUTTERSTOCK

Czeka nas zapaść gospodarcza!

Rekordowo wysoka inflacja w Polsce. GUS podał katastrofalne dane

2022-11-15 10:04

Ceny towarów i usług konsumpcyjnych w październiku 2022 r. wzrosły rdr o 17,9 proc., a w porównaniu z poprzednim miesiącem ceny wzrosły o 1,8 proc.- podał Główny Urząd Statystyczny. Odczyt jest zgodny z wcześniejszym, szybkim szacunkiem GUS. Najbardziej zdrożała żywność, prowadzenie gospodarstwa domowego, restauracje i hotele. Sprawdź o ile? Jednocześnie Urząd podał dane o PKB, który wzrósł o 3,5 proc. Jednak wg. NBP, PKB Polski w pryszłym roku ma spaść do 0,7 proc. Tak duże skurczenie się gospodarki oznacza praktycznie zapaść gospodarcza i dwucyfrowe bezrobocie.

Katastrofalna drożyzna i galopada cen

Żywność zdrożała o 20,2 proc. prowadzenie gospodarstwa domowego o 12,4 proc., restauracje i hotele o 18,5 proc. rok do roku czyli w porównaniu do października 2021 r.  

Jak mówi Mariusz Zielonka ekonomista z Konfederacji Lewiatan, niekwestionowanym rekordzistą wzrostów jest opał, którego ceny rosną w tempie trzycyfrowym (147%). W ciągu minionych 10 miesięcy br., za opał musimy zapłacić już ponad 100% więcej niż rok wcześniej. 

Według ekonomisty, jest to oczywiście wynikiem rozkręcającego się sezonu grzewczego, a trzeba pamiętać, że temperatura za oknami nam sprzyja. Może się okazać, że przy osiągnięciu ujemnych temperatur opał w listopadzie pokona kolejne bariery wzrostu. Do tego dochodzą dodatkowo medialnie nagłośniane sprawy o możliwych brakach węgla, które tylko podsycają dalszy popyt- stwierdza Zielonka.

-Bardzo negatywnie, wbrew naszym oczekiwaniom, zaskakuje wzrost cen żywności. W ciągu miesiąca w sklepach musieliśmy za nią zapłacić więcej o 2,7%. Jest to prawdopodobnie pochodna wzrostów innych czynników towarzyszących produkcji żywności – nawozów, energii, paliwa. W ciągu roku żywność podrożała o blisko 22%. Biorąc pod uwagę, że to główne produkty w koszyku statystycznego Polaka, to faktyczna inflacja może ocierać się spokojnie o 35-40% w skali roku- ocenia Mariusz Zielonka ekonomista Konfederacji Lewiatan. 

Drożyzna nie zwolni w kolejnych latach

Narodowy Bank Polski (NBP) opublikował w poniedziałek (14.11.2022)  "Raport o inflacji – listopad 2022 r." Zgodnie z przedstawioną w raporcie centralną projekcją inflacji, spodziewany wzrost cen żywności w 2022 r. ma wynieść 15,3 proc., w 2023 r. - 13,6 proc., w 2024 r. - 4,4 proc., a w 2025 r. - 1,9 proc. r/r.

Najwyższy wzrost cen żywności NBP przewidywany jest w IV kwartale 2022 r., kiedy wyniesie 22,1 proc. r/r. Zgodnie z raportem w pierwszym kwartale 2023 r. ceny żywności będą rosły w tempie 21,5 proc., następnie inflacja cen żywności będzie systematycznie spadać. W IV kwartale 2023 r. prognozowany wzrost będzie już jednocyfrowy (6,4 proc. r/r).

Czeka nas zapaść gospodarcza!

Jeżeli wzrost PKB w 2022 r. wyniesie 4,6 proc., a w roku 2023 będzie to 0,7 proc. to oznacza, że spadamy w gospodarczą przepaść. Takie dane, tóre podał wczoraj (14.11.2022) Narodowy Bank Polski oznaczają głęboką zapaść gospodarki, dwucyfrowe bezrobocie oraz wzrost ilości niespłacanych terminowo kredytów. 

Dzisiaj (15.11.2022) Główny Urząd Statystyczny we flash szacunku podał, że PKB Polski w III kwartale br. wzrósł o 3,5 proc. rdr wobec wzrostu o 5,8 proc. rdr w II kw. 2022 r. W ujęciu kwartał do kwartału PKB wzrósł w III kw. o 0,9 proc.

Ekonomiści PIE zwrócili uwagę, że wzrost PKB ponownie spowolnił w III kwartale. "Oczekujemy słabszych wyników zarówno w nadchodzących miesiącach, jak i pierwszej połowie roku. Dołek spowolnienia przypadnie na I kwartał – polska gospodarka może skurczyć się w porównaniu do 2022 r." - poinformowali ekonomiści Instytutu we wtorkowym komentarzu.

Pieniądze to nie wszystko Artur Soboń
Sonda
Czy obecna drożyzna wpłynęła na twoje życie?
Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze