Zgarnij dotację do własnego biznesu

2010-11-26 3:00

Choć jesteś osobą niepełnosprawną, nie musisz rezygnować z zarabiania. Jeśli masz pomysł na prowadzenie własnego biznesu, możesz złożyć wniosek o przyznanie dotacji na rozpoczęcie działalności gospodarczej lub wniesienie wkładu do spółdzielni socjalnej. A kiedy zdecydujesz się na prowadzenie własnej firmy, możesz starać się o refundację składek ZUS.

Osoby z niepełnosprawnością mogą skorzystać ze specjalnych środków przeznaczonych na pomoc tylko dla nich. Maksymalna wysokość dotacji to 15-krotność przeciętnego wynagrodzenia - obecnie wynosi ona 47 967 zł.

Dzięki własnej firmie jestem niezależny

Artur Cichecki (40 l.) z Białegostoku (woj. podlaskie) porusza się na wózku, ale to nie przeszkadza mu w prowadzeniu własnej firmy, która dostarcza Internet do blisko 2500 domów! Mężczyzna w 1997 roku rozbił się na motorze. Od tamtej pory jest sparaliżowany od pasa w dół. - Dwa lata przeleżałem w łóżku i gapiłem się w sufit, aż wreszcie powiedziałem dość i zapisałem się na kurs komputerowy organizowany przez urząd pracy - opowiada 40-latek. - Spotkałem człowieka, który namówił mnie na budowanie sieci i tak się zaczęło. Kupiłem komputer i połączyłem go z komputerem sąsiada. Wtedy gdy zaczynałem, nie było żadnych możliwości finansowania działalności gospodarczej osób niepełnosprawnych. Dziś jest inaczej. Mam jeszcze wiele pomysłów i na pewno będę z tego korzystał - zachęca przedsiębiorca. Dzięki swojej pracy pan Artur stał się osobą niezależną, stać go na wygodne życie, nowy wózek, wakacje i hobby.

Komu dotacja

O dotację na rozpoczęcie działalności może ubiegać się osoba z niepełnosprawnością zarejestrowana w urzędzie pracy jako bezrobotna lub poszukująca pracy. Wysokość dotacji uzależniona jest przede wszystkim od:
- biznesplanu, który przedstawi wnioskodawca;
- środków finansowych, jakie na ten cel ma starostwo powiatowe;
- liczby wniosków o dotację złożonych w danym czasie.

Wniosek o przyznanie dotacji składa się w powiatowym urzędzie pracy właściwym ze względu na miejsce zarejestrowania się osoby z niepełnosprawnością. Do wniosku powinien być załączony biznesplan, w którym umieszcza się m.in. planowane nakłady i zyski z prowadzenia działalności, formę zabezpieczenia dotacji, wysokość wkładu własnego.

Starosta lub prezydent rozpatrują wniosek pod względem formalnym. Jeśli wniosek nie zawiera błędów, wnioskodawca informowany jest w ciągu 30 dni do negocjacji wysokości kwoty dotacji. Jeśli wniosek będzie zawierał błędy, przewidziane jest 14 dni na ich poprawienie. Jeśli wniosek zostanie odrzucony, wnioskodawca otrzyma powiadomienie wraz z uzasadnieniem decyzji. Rozpatrując wniosek, starosta bierze pod uwagę kilka czynników: podaż i popyt na taki rodzaj działalności, kalkulację wydatków na uruchomienie działalności, przewidywane zyski i kwalifikacje wnioskodawcy.

Później nadchodzi czas na negocjacje, podczas których analizowany jest przedstawiony biznesplan. W ich wyniku zostaje ustalona konkretna kwota, jaka ostatecznie będzie przekazana przedsiębiorcy z niepełnosprawnością.

Następuje wtedy podpisanie umowy, w której starostwo zobowiązuje się do przekazania środków na konto osoby z niepełnosprawnością, a ona - do wykorzystania jej zgodnie z biznesplanem, utrzymania działalności przez minimum 24 miesiące oraz do przedstawienia formy zabezpieczenia dotacji. Zabezpieczenie ustalane jest na wypadek, gdyby działalność nie przyniosła oczekiwanych efektów i musiała zostać zakończona przed upływem 24 miesięcy. Osoba z niepełnosprawnością zobowiązana jest wówczas do zwrotu otrzymanych pieniędzy.

Komu refundacja

Uwaga! Jeśli jesteś osobą niepełnosprawną i prowadzisz firmę, możesz starać się o refundację obowiązkowych składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe z tytułu działalności gospodarczej. Najpierw opłacasz składki w ZUS, a potem są one refundowane przez PFRON.

Jako przedsiębiorca masz prawo do refundacji, jeśli:
- masz orzeczenie o niepełnosprawności lub orzeczenie o stopniu niepełnosprawności albo orzeczenie traktowane na równi z tym orzeczeniem - bez względu na posiadany stopień niepełnosprawności;
- nie masz orzeczenia o niepełnosprawności, ale masz orzeczenie lekarza orzecznika ZUS, czyli np. osoby z ustalonym prawem do renty z tytułu niezdolności do pracy prowadzące działalność gospodarczą;
- opłacasz obowiązkowe składki emerytalno-rentowe w pełnej wysokości i terminowo;
- nie możesz mieć zaległości wobec PFRON przekraczających 100 zł;
- nie znajdujesz się w trudnej sytuacji ekonomicznej.

O refundację składek nie mogą się ubiegać: twórcy i artyści, wspólnicy jednoosobowych spółek z o.o. oraz wspólnicy spółek jawnych, komandytowych i partnerskich.

Ile ci zwrócą

Każda osoba niepełnosprawna prowadząca firmę ma prawo do otrzymania refundacji w takiej samej wysokości. Jest to kwota odpowiadająca wysokości najniższej obowiązkowej składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej, czyli składka, dla której podstawą wymiaru jest kwota stanowiąca 60 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w poprzednim kwartale. Warunkiem otrzymania refundacji jest terminowe opłacenie tych składek w całości.

UWAGA! Każda decyzja prezesa PFRON zawiera pouczenie, czy i w jakim trybie służy od niej odwoła- nie

Krok po kroku

Aby ubiegać się o refundację obowiązkowych składek na ubezpieczenia społeczne, osoba niepełnosprawna wykonująca działalność gospodarczą musi złożyć w PFRON wniosek oraz kilka innych wymaganych dokumentów.

Krok 1 - zarejestruj się

Osoba niepełnosprawna wykonująca działalność gospodarczą, która wcześniej nie była zarejestrowana w Wydziale Dofinansowań Rynku Pracy PFRON, rejestruje się, składając pierwszy wniosek o refundację składek na ubezpieczenia społeczne Wn-U-G. Rejestrację prowadzi Biuro Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Aby dokonać rejestracji, wraz z wnioskiem musisz przekazać (osobiście lub pocztą):
- dane wnioskodawcy zawierające: pełną i skróconą nazwę (jeśli istnieje) oraz imię i nazwisko, numery: PESEL, REGON i NIP (jeśli ich nadanie wynika z przepisów prawa, adres zamieszkania, adres do korespondencji (jeśli jest inny niż adres zamieszkania), imię i nazwisko, numery telefonu i faksu oraz adres poczty elektronicznej, osoby odpowiedzialnej za kontakty z PFRON;
- kopie aktualnych dokumentów potwierdzających pełną i skróconą nazwę wnioskodawcy, imię i nazwisko wnioskodawcy oraz numery REGON i NIP (o ile ich nadanie wynika z przepisów prawa), czyli:
- aktualny odpis z właściwego rejestru lub aktualne zaświadczenie o wpisie do ewidencji,
- zaświadczenie o numerze identyfikacyjnym REGON,
- kopię dowodu osobistego,
- kopię decyzji o nadaniu NIP;
- kopię aktualnego orzeczenia o niepełnosprawności albo orzeczenia o stopniu niepełnosprawności lub orzeczenia traktowanego na równi z tym orzeczeniem;
- upoważnienie osoby przesyłającej dane lub dokumenty do występowania w imieniu wnioskodawcy.

Dołącz formularze

Masz obowiązek przesłać wraz z wnioskiem dodatkowe formularze informacji przedstawianych przy ubieganiu się o pomoc de minimis - różne w zależności od rodzaju prowadzonej działalności.

Musisz też dołączyć sprawozdania finansowe za okres trzech ostatnich lat obrotowych (wraz z pierwszym wnioskiem, a także w razie zmiany treści tych sprawozdań) - jeśli do składania takich sprawozdań jesteś zobowiązany przepisami o rachunkowości. Jeśli nie masz takiego obowiązku, dołączasz stosowne oświadczenie.

Krok 2 - odbierz identyfikator i hasło

Dane przekazywane razem z pierwszym wnioskiem weryfikowane są przez Fundusz. Jeżeli chcesz składać kolejne wnioski Wn-U-G w formie elektronicznej, musisz zaznaczyć pole "wybieram elektroniczną formę składania wniosków" w części "Oświadczenia" na wniosku Wn-U-G. Gdy złożysz takie oświadczenie, Fundusz po pozytywnym rozpatrzeniu wniosku rejestracyjnego przekazuje informację o zarejestrowaniu w Systemie Obsługi Dofinansowań i Refundacji oraz hasło i login wraz z instrukcją.

Krok 3 - złóż wniosek i informację

Wniosek musisz złożyć w terminie do ostatniego dnia miesiąca, w którym terminowo opłaciłeś składki za dany miesiąc. Wniosek wraz z jednym z formularzy informacji możesz złożyć osobiście lub wysłać pocztą pod adres: Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, al. Jana Pawła II nr 13; 00-828 Warszawa.

Jeśli wybrałeś formę elektroniczną, wymienione formularze składasz za pośrednictwem portalu sprawozdawczego www.sod.pfron.org.pl.

Wchodzisz na tę stronę, otrzymujesz certyfikat PFRON (bezpłatny podpis elektroniczny służący do podpisywania wniosków o refundację składek) oraz wypełniasz i wysyłasz powyższe druki. Jeżeli się spóźnisz i nie złożysz tych dokumentów na czas, możesz poprosić PFRON o przywrócenie terminu, pod warunkiem że do opóźnienia doszło nie z twojej winy.

Co sprawdzi PFRON

Po otrzymaniu wniosku PFRON sprawdza go pod względem rachunkowym i formalnym. W przypadku stwierdzenia nieprawidłowości w terminie 5 dni roboczych od dnia otrzymania wniosku informuje cię o tym i wzywa do ich usunięcia.

Poradnik powstał przy współpracy z PFRON

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze