PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. wspólnie z przewoźnikami opracowały rozkład jazdy pociągów, który uwzględnia realizowane na sieci kolejowej inwestycje.
Większe możliwości kolei w Krakowie
Od nowego rozkładu jazdy podróżni skorzystają z dwóch nowoczesnych przystanków w aglomeracji krakowskiej: Kraków Zabłocie i Kraków Podgórze. Nowe obiekty mają pełnić funkcję centrów przesiadkowych, łączących kolej i komunikację miejską. Obiekty są dostosowane do potrzeb wszystkich podróżnych, także tych o ograniczonej mobilności i niedowidzących. Zbudowano nad miastem łącznicę, pomiędzy liniami Kraków Główny – Medyka i Kraków Płaszów – Oświęcim, który umożliwi bezpośrednią jazdę na trasie Kraków Główny – Skawina i dalej do Oświęcimia i Zakopanego. Wyeliminowane zostaną długie postoje na stacji Kraków Płaszów, związane z koniecznością zmiany kierunku jazdy. Pociągi jadące do Skawiny skrócą czas przejazdu o 15 minut.
Szybciej na trasach regionalnych i dalekobieżnych
Od 10 grudnia podróżni pojadą o kilka lub kilkanaście minut szybciej koleją w relacjach dalekobieżnych: z Krakowa do Przemyśla, Zakopanego i Warszawy, ze stolicy w kierunku Katowic i Wrocławia. Największe zmiany dotyczą najszybszych pociągów na trasie Kraków – Przemyśl, które pojadą o ok. 13 min szybciej niż dotychczas – to efekt modernizacji i zwiększenia prędkości pociągów na linii. Skróci się także czas podróży w regionach: z Czeremchy do Białegostoku i Siedlec oraz na trasie z Kłodzka do Wałbrzycha. Na Podlasiu o ok. 9 min szybciej pociągi pojadą także z Bielska Podlaskiego do Białegostoku. Na rewitalizowanej trasie Kędzierzyn Koźle – Chałupki pociągi przyspieszą w grudniu o ok. 4 min w relacji Racibórz – Chałupki. Poprawi się także czas przejazdu na modernizowanej trasie z Warszawy do Małkini.
Nowe połączenia w kraju i za granicę
W rozkładzie jazdy na sezon 2017/2018 PKP Intercity uruchomi nowe połączenia. Na sieć kolejową wyjedzie każdego dnia średnio o 17 pociągów więcej niż w tym roku. Nowe połączenia IC połączą Pomorze i Podkarpacie, wrócą także pociągi do Hrubieszowa i Sandomierza. Nowe pociągi pojadą także na trasie: Gdynia – Przemyśl, z Jeleniej Góry do Szczecina i z Trójmiasta do Rzeszowa. Dodatkowe kursy weekendowe zostaną uruchomione w relacjach: Wrocław – Katowice i Poznań – Gdynia. Od grudnia na trasę Gliwice – Warszawa wyjedzie pociąg ekspresowy EIC. Nowe połączenia międzynarodowe pojawią się w relacjach: Katowice – Wiedeń i Warszawa – Brześć. Koleje Ukraińskie w porozumieniu z PKP Intercity uruchomią dodatkowe składy pasażerskie między Przemyślem a Odessą i w relacji Chełm – Kowel.
Polecamy: Wspólny bilet na PKP Intercity i Przewozy Regionalne [WIDEO]
Dostosowanie do prac modernizacyjnych
W związku z kontynuacją modernizacji pociągi jadące z Warszawy do Lublina kursują przez Łuków i Parczew. Dodatkowo dla składów, które jadą z kierunku Krakowa i Wrocławia do Lublina, od Radomia zostanie uruchomiona zastępcza komunikacja autobusowa. Dla składów PKP Intercity kursujących na trasie Warszawa – Poznań obowiązuje trasa objazdowa przez Inowrocław i Gniezno.
Informacja dla podróżnych
W weekend wprowadzenia nowego rozkładu jazdy (9-10 grudnia) w 11 lokalizacjach podróżni mogą liczyć na wsparcie mobilnych informatorów PKP Intercity: w Krakowie (Główny), Katowicach, Zakopanem, Poznaniu, Wrocławiu, Gdańsku, Gdyni, Warszawie (Centralny, Wschodni i Zachodni) oraz Szczecinie. Informacji udzielać będą tam także pracownicy InfoDworców. Informacje o rozkładzie jazdy będą także podane na stacjach i przystankach w formie plakatów oraz w Internecie: na portalpasazera.pl i rozklad-pkp.pl. Znajdują się tam informacje o rozkładzie jazdy wszystkich przewoźników. Odjazdy i przyjazdy pociągów są wyświetlane także na tablicach oraz infokioskach na stacjach.
Źródło: /PKP