E-recepta transgraniczna ułatwi życie na wakacjach. Ale są warunki

i

Autor: GettyImages E-recepta transgraniczna ułatwi życie na wakacjach. Ale są warunki

NFZ

Zmiany w e-receptach. Emeryci sporo na tym zyskają

2024-11-19 10:07

Rząd zajmie się projektem Ministerstwa Zdrowia, zgodnie z którym recepty na bezpłatne leki dla dzieci i seniorów będą mogli wystawić wszyscy uprawnieni lekarze niezależnie od kontraktu z Narodowym Funduszem Zdrowia.

Ma być łatwiej o bezpłatne leki dla seniorów, obecnie nadmiar barier formalnych

Przygotowany w Ministerstwie Zdrowia projekt nowelizacji ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych ma poszerzyć grono podmiotów uprawnionych do wystawiania recept na niektóre leki, środki spożywcze specjalnego przeznaczenia żywieniowego lub wyroby medyczne przysługujące bezpłatnie osobom do ukończenia 18. roku życia albo po ukończeniu 65. roku życia.

Obecnie tylko niektórzy lekarze oraz pielęgniarki mogą wypisywać recepty na tego rodzaju leki. Muszą oni mieć umowę z Narodowym Funduszem Zdrowia na udzielanie świadczeń zdrowotnych w jednym z trzech zakresów: podstawowej opiece zdrowotnej, ambulatoryjnej opiece specjalistycznej lub leczeniu szpitalnym. Po zmianach zaproponowanych w projekcie będzie mogła to zrobić każda osoba, która posiada uprawnienie wynikające wprost z wykonywania przez nią zawodu medycznego.

Jedna recepta do zrealizowania w różnych aptekach

- Jak zaczniemy realizację recepty na konkretny lek, w jednej aptece, to nie możemy kontynuować realizowanie tej recepty w innej (…) Zmieniamy to, i skończy się gehenna pacjentów, którym na przykład zabrakło leków w konkretnej aptece, a pięć ulic dalej taki lek można było kupić – zapowiada w rozmowie z Polskim Radiem minister zdrowia Izabela Leszczyna.

Polska wśród krajów UE najmniej wydających na opiekę zdrowotną

W 2022 roku Polska przeznaczyła 6,4 proc. PKB na opiekę zdrowotną, dużo poniżej unijnej średniej, w wysokości 10,4 proc. PKB – wynika z danych Eurostatu. Na jednego mieszkańca wydano w Polsce średnio 1137 euro, gorzej było tylko w Rumunii i Bułgarii.

Zgodnie z projektem polskiego budżetu na 2025 r. publiczne nakłady na ochronę zdrowia wyniosą 222,2 mld zł, a dotacja podmiotowa dla NFZ - 18,3 mld zł.

QUIZ Gospodynie domowe w PRL. Czy w Polsce Ludowej dałabyś radę zrobić coś z niczego?

Pytanie 1 z 14
Żyjesz w PRL-u. W sklepie zabrakło majonezu, a jutro wesele. Co robisz?
QUIZ PRL. Gospodynie domowe w PRL-u

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze