500 plus 2021

i

Autor: Shutterstock 500 plus 2021

Alarm: Wielka obniżka 500 plus. Co się dzieje?

2021-07-28 9:22

Koniec 500 plus jakie znamy? Galopująca inflacja sprawia, że 500 plus realnie nie oznacza już 500 zł z czasów, kiedy uruchomiono program "Rodzina 500 plus". Po prostu za tę samą kwotę można teraz mniej kupić. W najbliższym czasie 500 plus skurczy się już o 100 zł i realnie wyniesie jedynie 400 zł - alarmują specjaliści

Inflacja zjada 500 plus

Polacy polubili program 500 plus, który przyznawany jest na wniosek i niezależnie od dochodu rodziny. Dodatkowe 500 zł na dziecko w portfelu, to spory zastrzyk gotówki. Niestety, program ten nie podlega waloryzacji tak jak emerytury. W rzeczywistości oznacza to, że tak naprawdę wartość tej puli znacznie się zmniejsza. Ceny w Polsce rosną najszybciej w Unii Europejskiej. Tym samym świadczenia takie jak 500 plus tracą realnie na wartości, bo za nie można kupić coraz mniej. Nazwa 500 plus nie przystaje już do rzeczywistości. Realnie beneficjenci programu Rodzina 500 plus dostają już znacznie mniej niż to miało miejsce w 2016 r. Ponieważ wiele wskazuje na to, że inflacja tylko przyspieszy, 500 plus w kolejnych miesiącach znów może stopnieć. 

ZOBACZ: Super promocja Biedronki! Niezwykły robot sprzątający z funkcją mopowania w ekstra cenie

Express Biedrzyckiej - Leszek Balcerowicz: Polski Ład szkodzi biednym

W grudniu 2020 roku 500 plus było warte 450 zł. I jego wartość nadal spada. Wszystko przez to, że od 2016 roku, kiedy ruszał program, bardzo wzrasta inflacja. Realna wartość pieniędzy przekazywanych w ramach programu 500 plus to w tej chwili to już mniej niż 440 złotych. 

Tak zmniejsza się wartość 500 plus

Program Rodzina 500 plus ruszył w lipcu 2016 r., i wtedy jego nazwa odpowiadała faktycznej wartości przekazywanych w jego ramach pieniędzy. Już po roku realna wartość świadczenia na dzieci wynosiła ok. 490 zł, dwa lata później spadła do ok. 471 zł, a teraz z 500 plus zostało jeszcze mniej. 

- Wskutek proinflacyjnej polityki NBP, która była widoczna jeszcze przed pandemią, 500 plus to dzisiaj już tylko ok. 434 zł w porównaniu do kwoty z początku programu w kwietniu 2016 roku - wylicza ekonomista FOR Rafał Trzeciakowski.

Sonda
Czy uważasz, że 500 plus powinno być waloryzowane?

Podobne szacunki przedstawiają inni eksperci, których poprosiliśmy o komentarz. - Na przełomie tego i kolejnego roku wartość 500 plus wyniesie już tylko ok. 400 zł - przekonuje Oskar Sobolewski, ekspert Instytutu Emerytalnego. Dodaje też, że do spadającej wartości 500 plus beneficjenci chyba już przywykli, bo ten proces nie jest niczym nowym. 

Rosnące pensje łagodzą spadek wartości 500 plus

Znacznie szybciej od cen - obecnie nawet ponad dwukrotnie - rosną wynagrodzenia. - Wzrost zamożności Polaków związany z szybkim rozwojem polskiej gospodarki powoduje, że niewielki spadek realnej wartości 500 plus nie jest problemem - zauważa Piotr Bujak, Główny Ekonomista i Dyrektor Departamentu Analiz Ekonomicznych w PKO BP. Bujak dodaje też, że "pojawiają się również nowe świadczenia i transfery dla gospodarstw domowych, z których cześć mocno preferuje młode osoby z dziećmi".

- To właśnie ta grupa społeczna jest jednym z największych beneficjentów zmian proponowanych w ramach programu „Polski Ład”. Co ważne, nowe transfery są lepiej adresowane pod względem rozkładu dochodów beneficjentów, to znaczy wsparcie otrzymują w większym stopniu gorzej sytuowane osoby. W sumie, łączne wsparcie rodzin z dziećmi, uwzględniając wszystkie dostępne instrumenty, staje się w ujęciu realnym coraz większe i jest ono coraz lepiej adresowane - stwierdza główny ekonomista w PKO Banku Polskim.

Czy 500 plus przestanie tracić na wartości?

Według ostatnich prognoz ekonomistów Narodowego Banku Polskiego, w tym roku inflacja wyniesie około 3,1 proc. O tyle średnio wzrosną ceny. W kolejnych dwóch latach podwyżki mają wynieść 2,8 i 3,2 proc. Przyjmując te prognozy NBP, realna wartość świadczenia 500 plus w kolejnych latach wyniosłaby odpowiednio: 432, 420 i 407 zł.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze