Modernizacja systemu płatniczego oznacza dostęp do rozszerzonych usług, które instytucje finansowe będą mogły świadczyć zarówno przedsiębiorcom, jak i konsumentom. Według zapewnień Swift, nowe usługi będę umożliwiały wstępną weryfikację i analizę danych, wykrywanie potencjalnych oszustw, śledzenie transakcji i zarządzanie nimi
- Usługi związane z utrzymaniem bezpieczeństwa, zapobieganiem cyberoszustwom i potwierdzeniem sald, do tej pory pokrywane były oddzielnie przez instytucje finansowe. - Nowa cyfrowa platforma będzie korzystać z interfejsów API i technologii chmury, aby zapewnić dostęp do wspólnych usług przetwarzania transakcji. Dotychczas banki inwestowały w nie indywidualnie. Wprowadzenie innowacji do podstawowej infrastruktury, z której korzystają instytucje finansowe, usprawni przebieg transakcji, a jednocześnie obniży koszty operacyjne - twierdzi Javier Pérez-Tasso, dyrektor generalny Swift. Platforma da możliwość dokonywania bezpiecznych i natychmiastowych płatności transgranicznych w całej zrzeszonej sieci. Jest to ważna i wyczekiwana zmiana dla polskich przedsiębiorców, którzy dynamicznie wchodzą na rynki zagraniczne.
SWIFT - co to jest i do czego służy?Kod SWIFT to 8-znakowy ciąg liter i cyfr, który umożliwia identyfikację instytucji, do której adresowany jest dany przelew. Inaczej nazywany jest także kodem BIC (Business Identifier Code) i nadawany jest każdej instytucji bankowej w Polsce i za granicą. Swift umożliwia identyfikację instytucji finansowej, do której adresowany jest dany przelew. Takie transfery mogą być dokonywane w dowolnej walucie i do każdego banku na całym świecie.
Przeczytaj także: Główne zagrożenia cyberbezpieczeństwa po wybuchu COVID-19