Zobacz ile Cię kosztuje używanie sprzętu AGD

2012-02-23 3:00

Sprzęt AGD należy do najbardziej niezbędnych, a zarazem najbardziej kosztownych, elementów wyposażenia naszych domów. Postanowiliśmy sprawdzić, ile kosztuje nas użytkowanie najpopularniejszych urządzeń.

Gospodarstwo domowe zużywające 2500 kWh energii rocznie płaci za prąd, w zależności od regionu, od 1350 zł do 1650 zł rocznie. Dla wielu osób oznacza to przeznaczenie na ten cel całych miesięcznych dochodów. Sprawdziliśmy, jaką część tej sumy stanowią koszty użytkowania podstawowych urządzeń AGD.

Ile kosztuje standardowe AGD

W naszym zestawieniu uwzględniliśmy standardowe urządzenia, które można spotkać w każdym gospodarstwie. Trudno oczywiście o precyzyjne dane, choćby ze względu na ilość modeli o różnym zużyciu energii dostępnych na rynku. Dlatego też uwzględniliśmy urządzenia w niższym przedziale cenowym o wydajności odpowiadającej potrzebom 4-osobowej rodziny. Wyniki przedstawiają tabela 1 oraz wykres 1.

Tabela 1. Porównanie wielkości zużycia energii dla podstawowych urządzeń AGD
Urządzenie
Opis
Roczne zużycie energii
Pralka
Klasa energetyczna: A+, ładowność: 6 kg, cena: ok. 1100 zł, zużycie energii na cykl: 1,02 kWh
180 kWh*
Lodówka
Klasa energetyczna: A+, pojemność chłodziarki: 175 l, cena: ok. 1000 zł
260 kWh
Zmywarka do naczyń
Klasa energetyczna: A+, cena: 1200-1400 zł, zużycie energii na cykl: 1,02 kWh
370 kWh**
Telewizor
Zużycie energii na poziomie 100-watowej żarówki
100 kWh***
Kuchnia elektryczna
Klasa energetyczna A, płyta ceramiczna, cena: 1200-1400 zł
660 kWh****
Założenia:
*15 cykli prania w miesiącu
**jeden cykl mycia dziennie
***ok. 3 godzin pracy dziennie
****pole o mocy 1200W (najmniejsze) używane przez 1,5 godziny dziennie

>>> Nie przepłacaj za prąd! Zmień dostawcę i obniż swoje rachunki!

Wykres 1. Procentowy udział poszczególnych urządzeń AGD w łącznym zużyciu energii (dla rocznego zużycia na poziomie 2500 kWh).

Klasa energetyczna ma znaczenie

Oczywiście, kupując dowolny sprzęt AGD, musimy mieć świadomość tego, że zwykle wraz ze spadkiem ceny rosną koszty użytkowania. Choć za pralkę czy lodówkę w klasie A nie musimy obecnie wydawać fortuny (jak widać to na przykładach w tabeli 1), nie musi to oznaczać, że nie ma już pola do oszczędności. Wynika to z faktu, że klasa A kojarzona dotąd z najwyższym stopniem efektywności energetycznej stała się pewnym standardem, a więc i pewną średnią.

Rozporządzenia Komisji (UE) z 2010 roku* zmodyfikowały obowiązującą wcześniej skalę efektywności. Obecnie możemy kupić lodówkę, pralkę, zmywarkę do naczyń lub telewizor także w klasie A+, A++ lub A+++. Z zasady każdy „+” oznacza mniejsze zużycie energii w stosunku do klasy A o 10%. Możemy więc zamiast lodówki w klasie A kupić podobną w klasie A+++ i oszczędzić prawie 1/3 na kosztach zużycia energii.

Pewnym problemem w zakupie urządzeń w wyższej klasie energetycznej są jednak ceny. Za lodówkę w klasie A+ ujętą w tabeli 1 zapłacimy ok. 1000 zł, za lodówkę o podobnej pojemności w klasie A+++ zapłacimy ok. 2500 zł. Podobnie jest w przypadku innych urządzeń. Nasza zmywarka może zużywać 0,67 kWh na cykl zamiast 1,02 kWh podanego w tabeli 1 – za tę oszczędność zapłacimy jednak w sklepie 2,5-krotnie wyższą cenę, która nieprędko nam się zwróci.

Jak obliczyć zużycie energii

Nie wszystkie urządzenia są opatrzone informacją o wielkości zużycia. Jeśli kupujemy żelazko, wielkość zużycia zależy tylko od tego, jak często zapominamy wyprasować sobie koszulę. Każde urządzenie powinno jednak być opatrzone informacją, jaka jest jego moc, a stąd już niedaleka droga do obliczenia zużycia energii w określonym czasie.

Kilowatogodzina to nic innego jak moc w funkcji czasu: 1 kW x 1 h = 1 kWh

Aby więc wyliczyć zużycie energii dla danego urządzenia, musimy znać jego moc i czas pracy, np.:

Ile energii zużyje żelazko o mocy 2400W w ciągu 15 minut prasowania?
2400W = 2,4 kW
15 minut = 0,25 h
Ilość zużytej energii wyniesie więc 2,4 kW x 0,25 h = 0,6 kWh

Jak zapłacić mniej?

Warto oczywiście szukać urządzeń w lepszej klasie energetycznej, ponieważ gwarantuje nam to niższe koszty użytkowania, a przecież sprzęt taki jak pralka czy lodówka kupuje się na długie lata. Z drugiej jednak strony koszt sprzętu w najwyższej klasie może przerosnąć możliwości wielu rodzin, nie wspominając już o długim horyzoncie czasowym zwrotu z inwestycji.

Jak długi może to być horyzont możemy zobaczyć na wspomnianym już przykładzie zmywarki. Kupując zmywarkę w klasie A+++, zaoszczędzimy rocznie w stosunku do tańszej zmywarki ujętej w tabeli 1 ok. 125 kWh, czyli 60-70 zł. Za samą zmywarkę zapłacimy ok. 2000 zł więcej. Tak więc samo „wyjście na zero” zajmie nam ok. 30 lat – jeśli oczywiście sprzęt wytrzyma. Warto więc dobrze przemyśleć swoje wybory, nie zawsze bowiem zakup droższego sprzętu w najwyższej klasie energetycznej będzie dla nas opłacalny.

*Rozporządzenia Komisji (EU) 1060/2010, 1061/2010 i 1062/2010.

Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze