W Państwowej Straży Pożarnej pod koniec ubiegłego roku służbę pełniło 29 839 funkcjonariuszy. Średnia ich zarobków wynosiła 4125 zł brutto. Niebawem pensje strażaków pójdą w górę o 200 zł miesięcznie.
Zobacz: Ile zarabia komornik [INFOGRAFIKA]
Uposażenie strażaka PSP składa się z wielu elementów: uposażenia zasadniczego i z dodatków do uposażenia takich jak: dodatek za stopień (jest 19 stopni), dodatek służbowy oraz dodatki uzasadnione szczególnymi właściwościami, kwalifikacjami, warunkami albo miejscem pełnienia służby.
Przeczytaj: Zarobki żołnierzy w Polsce
Uposażenie zasadnicze strażaka ustalane jest według stawki odpowiadającej grupie uposażenia przypisanej do danego stanowiska służbowego (mamy 20 takich grup). Uposażenie to wzrasta z tytułu wysługi lat, o 2 proc. po 2 latach służby i o dalszy 1 proc. za każdy następny rok służby do wysokości 20 proc. po 20 latach służby oraz o dalsze 2 proc. za każde następne 2 lata służby powyżej 20 lat, aż do wysokości 32 proc. po 32 latach służby. Po osiągnięciu 35 lat służby, wzrost uposażenia zasadniczego strażaka wynosi 35 proc. (staż).
Zobacz: Zarobki policjantów [INFOGRAFIKA]
Strażakowi przyznawany jest (kwotowo) dodatek służbowy w wysokości do 50 proc. otrzymywanego uposażenia zasadniczego i dodatku za stopień. Jego wysokość uzależniona jest od wielu kryteriów: dyspozycyjność związana z zajmowanym stanowiskiem i odpowiedzialność za podejmowane decyzje służbowe oraz stopień zdyscyplinowania przy realizacji zadań służbowych, udział w ćwiczeniach i zgrupowaniach, udział w akcjach ratowniczych poza terenem działania jednostki organizacyjnej Państwowej Straży Pożarnej, w której strażak pełni służbę, sprawność fizyczna, potwierdzona wynikami sprawdzianów.
Zarobki (brutto) na typowych stanowiskach najczęściej występujących w Państwowej Straży Pożarnej: