Szczepionka - zdj. ilustracyjne

i

Autor: Pixabay Szczepienia na koronawirusa. Podpowiadamy jak i gdzie zapisać się na szczepienie.

Żołnierze będą szczepić seniorów. Błaszczak wydał rozkaz

2021-01-15 13:42

Wojsko jest gotowe rozszerzyć wsparcie przy realizacji programu szczepień przeciw COVID-19, m.in. o transport szczepionek i szczepienie pacjentów, jednak decyzja o formie zaangażowania wojska zależy od KPRM zaznacza Ministerstwo Obrony Narodowej.

MON podkreśliło, że wojsko od początku jest zaangażowane we wsparcie środowiska cywilnego w walce z pandemią, w tym wspiera realizację Narodowego Programu Szczepień. „Żołnierze pobierają materiał do badania od nauczycieli, udzielają wsparcia szpitalom, w Domach i Ośrodkach Pomocy Społecznej, kombatantom i weteranom, dezynfekują budynki użyteczności publicznej, zapewniają transport medyczny i sanitarny” – wskazał resort.

Zaznaczono, że wojsko jest gotowe także rozszerzyć to wsparcie – m.in. o transport szczepionek i szczepienie pacjentów, jednak decyzja o formie zaangażowania wojska zależy od Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, która koordynuje program szczepień. W siłach zbrojnych służy około 5 tys. żołnierzy mających wykształcenie medyczne i żołnierzy ratowników medycznych, którzy mają odpowiednie kwalifikacje do wykonywania szczepień

Szczepionka na koronawirusa? Wirusolog wskazuje możliwości! [Super Raport]

Jeśli chodzi o żołnierzy WOT, kwalifikacje takie ma 376 osób, w tym: 8 lekarzy, 117 pielęgniarek i 251 ratowników medycznych. „Jest to personel przygotowywany do realizacji szczepień, w tym innych służb mundurowych, czy innych wskazanych podmiotów” – zaznaczyło MON. Resort zapewnił, że Wojsko Polskie jest przygotowane do uruchomienia sił i środków do realizacji szczepień w miejscach zamieszkania osób, których stawiennictwo w placówkach medycznych nie będzie możliwe.

MON poinformowało, że do Wojsk Obrony Terytorialnej dotarło już około 900 zgłoszeń od osób, które potrzebują wojskowej pomocy. Resort zapewnił, że żołnierze dowiozą osoby starsze do punktów szczepień, a wojskowi medycy, jeśli będzie taka konieczność, zaszczepią kombatantów w miejscach ich zamieszkania. Powołane zostaną także mobilne zespoły szczepienne – jeden w każdym województwie.

500 plus w 2021 roku. Zmiany i ważne terminy składania wniosków

„Prócz gotowości personelu medycznego, w stałej gotowości do wydzielenia sił i środków pozostawać będzie personel pomocniczy oraz pojazdy. Działania te zaplanowano w związku z koniecznością zapewnienia i zabezpieczenia procesu transportu szczepionek po otrzymaniu specjalistycznego sprzętu do ich przechowywania” – zapewniło Ministerstwo Obrony Narodowej.

Najnowsze