Zrównoważony rozwój w KGHM

i

Autor: Materiały Prasowe

Zrównoważony rozwój w KGHM

2020-05-19 0:00

Grupa KGHM Polska Miedź S.A. od niemal 60 lat wydobywa i przetwarza cenne surowce. Dostarcza światu produkty, zwłaszcza miedź, które umożliwiają jego zrównoważony rozwój. Działa z poszanowaniem środowiska naturalnego, dbając o bezpieczeństwo i zdrowie pracowników oraz mieszkańców Zagłębia Miedziowego.

Historia KGHM sięga tzw. Starego Zagłębia Miedziowego, jednak jej bieg przyspieszył w 1957  r. wraz z odkryciem na Dolnym Śląsku nowego i jednego z największych na świecie złóż rud miedzi. Złoże to jest nadal efektywnie i racjonalnie eksploatowane. Dzisiaj KGHM Polska Miedź to globalny oraz innowacyjny potentat metalurgiczny.

Firm a jest obecna na czterech kontynentach – w Europie, Ameryce Południowej, Ameryce Północnej, Azji – i jest jednym ze światowych liderów produkcji miedzi, a drugim co do wielkości producentem srebra na świecie. Produkuje również złoto, nikiel, ren, ołów i platynowce. Wysoką jakość miedzi, srebra oraz innych wytwarzanych produktów potwierdzają certyfikaty międzynarodowych giełd towarowych. Grupa KGHM zatrudnia ponad 34 tys. pracowników. Inwestuje swoje zyski w nowe technologie i innowacyjne rozwiązania, najlepsze dostępne praktyki oraz w rozwój pracowników.

DLA LUDZI, ŚRODOWISKA I KLIMATU

KGHM Polska Miedź ma świadomość, że zrównoważony rozwój branży surowcowej stał się wielkim wyzwaniem dla współczesnego świata. Trzeba więc sprawiać, by przemysł i środowisko naturalne mogły istnieć obok siebie. Tak wydobywać, by ocalić świat dla obecnych i przyszłych pokoleń.

Jako sygnatariusz Agendy 2030 firma funkcjonuje na podstawie zasad zrównoważonego rozwoju, uwzględniając w swoich codziennych zobowiązaniach takie obszary, jak: społeczeństwo, środowisko, ekonomia i gospodarka, bezpieczeństwo oraz efektywność zasobowa. KGHM stara się minimalizować swój wpływ na cele wymienione w Agendzie 2030 – czystą wodę i warunki sanitarne, działania w zakresie klimatu i życie na lądzie. Zaś wzmacnia cele – czysta i dostępna energia, wzrost gospodarczy i godna praca oraz innowacyjność, przemysł, infrastruktura. W roku 2018 firma włączona została do indeksu FTSE4Good. Status uczestnika FTSE4Good to dowód uznania dla prowadzonej przez spółkę działalności ukierunkowanej na obszary ESG, tj. ochronę środowiska, społeczną odpowiedzialność i ład korporacyjny. KGHM przynależy także do indeksu WIG-ESG (poprzednio RESPECT Index) na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie.

Realizacji tych zamierzeń sprzyja unikalny, niespotykany wśród innych spółek z branży surowcowej, łańcuch technologiczny. Spółka we własnym zakresie realizuje zadania od eksploracji, poszukiwania i pozyskiwania surowców przez ich wydobycie, produkcję, transport, docieranie do odbiorców i interesariuszy, a kończąc na odpowiedzialnym gospodarowaniu odpadami, tak aby w każdym z tych etapów możliwie ograniczać swój negatywny wpływ na otoczenie.

KGHM STAWIA NA INNOWACJE

KGHM Polska Miedź należy do Europejskiej Platformy Technologicznej Zrównoważonego Rozwoju Surowców Mineralnych w Brukseli. Głównym celem Platformy jest uczynienie z nieskłonnego do zmian przemysłu branży innowacyjnej, nastawionej na zmiany i współpracującej z nauką. Spółka ma w tym doświadczenie, bo sama stawia na innowacje. Firma stale poszukuje technologii, które pomogą jej z jednej strony obniżyć koszty produkcji, a z drugiej pozwolą na lepsze wykorzystanie złóż – większy odzysk miedzi i metali jej towarzyszących. KGHM dba jednocześnie o zapewnienie bezpieczeństwa swoim pracownikom i o ochronę środowiska naturalnego, a w tym także pomocne są innowacje. Obecnie KGHM Polska Miedź przeznacza na innowacje i projekty badawczo-rozwojowe około 40 mln zł rocznie. Jednak chce znacząco zwiększyć swoje zaangażowanie w ten obszar i planuje w 2023 r. przeznaczać na to 1 proc. rocznego przychodu, co ma stanowić blisko 200 mln zł rocznie! Firma buduje swoją przyszłość w oparciu o e-przemysł. Wprowadzane rozwiązania obejmują robotyzację, digitalizację, zarządzanie wiedzą oraz założenia przemysłu 4.0 (m.in. chodzi o lepsze wykorzystanie maszyn i urządzeń, budowę spójnego łańcucha dostaw, oszczędność energii, a także bezpieczeństwo).

Świat potrzebuje miedzi

Europa dąży do neutralności klimatycznej, a kluczowym surowcem dla realizacji tej idei jest miedź. Dzięki niej innowacyjne sektory gospodarki, w tym także rozwiązania służące poprawie efektywności energetycznej, mogą się rozwijać.

DBAŁOŚĆ O STOSUNKI DOBROSĄSIEDZKIE

Serce KGHM bije na Dolnym Śląsku. Spółka dba, by sąsiedzkie relacje były jak najlepsze. W ubiegłym roku wsparła lokalne gminy i ich mieszańców nie tylko wpływami z podatków, lecz także poprzez uruchomienie prozdrowotnych programów m.in. w Głogowie czy Legnicy. Zainicjowała programy wspierające rodziny oraz działania zrównoważonego rozwoju.

KGHM ze szczególną troską podchodzi do kwestii środowiskowych i bezpieczeństwa pracowników. Prowadzi Program Poprawy Bezpieczeństwa i Higieny Pracy, sięga po niestandardowe rozwiązania i innowacyjne technologie.

Miedź jest surowcem niezbędnym do transformacji klimatycznej. Przyczynia się do redukcji emisji gazów cieplarnianych przez społeczeństwa Unii Europejskiej o ~75%, przy czym odpowiada tylko za 0,4% emisji GHG. KGHM jest zaangażowana w tworzenie i wdrażanie rozwiązań zmniejszających wpływ na środowisko naturalne. W ubiegłym roku spółka zintensyfikowała prace nad projektami dotyczącymi energii ze źródeł odnawialnych, rozwijała gospodarkę obiegu zamkniętego i angażowała się w rozwój elektromobilności.

PARTNEREM MATERIAŁU JEST KGHM POLSKA MIEDŹ

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze