ZUS: Dla zwolnionych ze składek nie będzie postępowań egzekucyjnych

2020-04-06 15:38 MaAl
Zakład Ubezpieczeń Społecznych
Autor: Bartosz Krupa/East News Zakład Ubezpieczeń Społecznych

Nowa tarcza antykryzysowa wprowadza m.in. możliwość wnioskowania o zwolnienie ze składek, odroczenie terminu ich zapłaty, rozłożenie zaległości składkowych na raty oraz o świadczenie postojowe. Zakład Ubezpieczeń Społecznych uspokaja przedsiębiorców i przypomina, że na złożenie wniosku mają czas do 30 czerwca. Wobec tych, którzy są uprawnieni do zwolnienia nie będzie wszczynał postępowań egzekucyjnych za marzec, kwiecień i maj.

Jak przypomina ZUS, prowadzący firmy nie muszą się śpieszyć ze złożeniem wniosku o zwolnienie ze składek, mają na to czas do 30 czerwca.

- Przedsiębiorcy, którzy mogą skorzystać z tarczy antykryzysowej mają czas do 30 czerwca na złożenie wniosku o zwolnienie ze składek. W tej sytuacji, nawet jeśli ktoś nie zapłaci składek za marzec, kwiecień i maj, ZUS nie będzie wszczynał wobec takich osób postępowania egzekucyjnego, bez względu na to czy przedsiębiorca wniosek już złożył, czy też dopiero zastanawia się nad taką możliwością  - podkreśla prof. Gertruda Uścińska, prezes ZUS.

ZOBACZ TEŻ: Po koronawirusie grozi nam kolejny kataklizm! Te regiony w Polsce są zagrożone suszą

Nowe przepisy obowiązują od 1 kwietnia. Pozwalają m.in. na  zwolnienie małych firm zatrudniających  do dziewięciu osób do ubezpieczeń społecznych ze składek za marzec, kwiecień i maj 2020 roku. W tym czasie składki do ZUS za przedsiębiorcę i jego pracowników  opłaca państwo. Skorzystać z niego mogą także samozatrudnieni z przychodem do 15 681 zł, czyli 300 proc. przeciętnego wynagrodzenia, którzy opłacają składki tylko za siebie.

Przedsiębiorcy, którzy nie mają prawa do zwolnienia mogą złożyć wniosek m.in. o odroczenie terminu zapłaty składek oraz rozłożenie zaległości na raty. "Warto tutaj przypomnieć, że tacy przedsiębiorcy będą zwolnieni z opłaty prolongacyjnej" - wskazuje profesor.

- Ważne jest również to, że zarówno przedsiębiorca, jak i pracujące dla niego osoby zachowają prawo do świadczeń zdrowotnych i z ubezpieczeń społecznych za okres zwolnienia ze składek. Przedsiębiorcy opłacający składki na własne ubezpieczenia zachowują prawo do świadczeń w razie choroby i macierzyństwa jeżeli były w dobrowolnym ubezpieczeniu chorobowym na 1 lutego 2020 roku – podkreśla ZUS.

Justyna Kowalczyk ostro krytykuje władze ws koronawirusa

Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.

Blokując reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.

Wyłącz AdBlock i odśwież stronę.

Najnowsze