Po koronawirusie grozi nam kolejny kataklizm! Te regiony w Polsce są zagrożone suszą

2020-04-06 15:23 ŁT
Susza w tym roku może być bardzo dotkliwa
Autor: daeron/cc0/pixabay Susza w tym roku może być bardzo dotkliwa

Polska i Polacy od miesiąca zmagają się z epidemią koronawirusa. Wkrótce odczujemy kolejną katastrofę. Już od sierpnia ubiegłego roku w wielu regionach kraju nieprzerwanie odnotowuje się suszę. Zima bez opadów śniegu i sporadyczne opady deszczu to przepis na rekordową suszę w tym roku. Już teraz na wielu rzekach zaobserwowano wyjątkowo niski stan wody. Które rejony Polski są najbardziej zagrożone suszą?

- Sucha zima zakończyła się ujemnym bilansem wodnym, a ostatni miesiąc - z opadami w granicach średnich wieloletnich - tylko trochę odroczył pogarszającą się sytuację. Bezśnieżna zima spowodowała, że nie odrobiliśmy deficytów z zeszłego roku, kiedy susza zaczęła się już na wiosnę - alarmuje dr Sebastian Szklarek z Europejskiego Regionalnego Centrum Ekohydrologii Polskiej Akademii Nauk, autor bloga „Świat Wody", cytowany przez portalsamorzadowy.pl

SPRAWDŹ KONIECZNIE: Kryzys gospodarczy. Szokujący pomysł. Dochód podstawowy dla każdego!

Eksperci podkreślają, że sytuacja obecnie jest zła, a będzie jeszcze gorsza. Poprawa mogłaby nastąpić w przypadku sporych opadów deszczu w ciągu najbliższych kilku miesięcy. Jednak najbliższe prognozy nie zapowiadają się optymistycznie w tym względzie. Obecnie wierzchnia warstwa gleby jest w wielu miejscach Polski przesuszona, a gdzieniegdzie wilgotność spadła poniżej 20 proc.w warstwie 0-7 cm - podaje serwis branżowy.

Tu będzie susza
Najbardziej zagrożonych suszą jest siedem województw: wielkopolskie, kujawsko-pomorskie, lubuskie, lubelskie, dolnośląskie, opolskie i śląskie. Wody Polskie przeznaczą w tym roku 400 mln na przedsięwzięcia zapobiegające suszy.

WSTRZĄSAJĄCE doniesienia dla mieszkańców Kalisza! Czeka nas POTĘŻNA susza

Mieszkańców Poznania czeka kolejna KATASTROFA! Czeka nas potężna susza!

Źródło: portalsamorzadowy.pl

Najnowsze