ZUS Zakład Ubezpieczeń Społecznych

i

Autor: SHUTTERSTOCK

Kontrole ZUS

ZUS puka do drzwi Polaków. Ponad dwa razy więcej kontroli zwolnień lekarskich

2022-12-28 16:23

Liczba kontroli osób na zwolnieniach lekarskich wzrosła o blisko 200 proc., wynika z danych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Mowa tylko o pierwszych dziewięciu miesiącach tego roku. O prawie jedną trzecią wzrosła liczba osób, które pozbawiono prawa do zasiłku za czas przebywania na L4. Dlaczego Polacy uciekają na L4, które według ZUS im się nie należy?

Wzmożone kontrole ZUS 

Zakład Ubezpieczeń Społecznych wziął pod lupę osoby przebywające na zwolnieniach lekarskich. W 2022 roku było o 200 proc. więcej takich kontroli niż przed rokiem (i to tylko w trzech kwartałach). W tym czasie prawie o 40 proc. wzrosła liczba osób, które zdaniem ZUS bezprawnie korzystały z zasiłku chorobowego. Okazuje się, że ZUS od stycznia do września 2022 roku wziął pod lupę prawie 42 tys. osób na L4 i pozbawił prawa do zasiłku chorobowego 5 tys. 352 osoby. Poskutkowało to cofnięciem środków w łącznej kwocie 8 mln 973 tys. zł. To spora suma. W tych niepochlebnych statystykach prym wiodą trzy województwa. Największą kwotę zasiłków chorobowych cofnięto w województwie mazowieckim. Odzyskano tam blisko 1,5 mln zł, czyli o połowę więcej niż rok wcześniej. Podobnie sytuacja wygląda  w województwie śląskim (1,398 mln zł) i co ciekawe, bo w pozbawionym dużych aglomeracji województwie łódzkim (1,144 mln zł). Najlepiej w tym zestawieniu wypada Podlasie z wynikiem 95 tys. zł.

Dlaczego pacjenci wymuszają L4, a lekarze je wystawiają symulantom

Dlaczego Polacy  uciekają na L4, kiedy nie ma do tego podstaw i dlaczego lekarze takie bezzasadne zwolnienia z pracy w ogóle wystawiają? Przyczyn może być wiele, m.in. chęć zmiany pracy, potrzeba odpoczynku, dorabianie w innej firmie, wyjazd, na który nie dostało się urlopu, usiłowanie przejścia na rentę. Lekarze wystawiają takie zwolnienia, bo są manipulowani przez symulujących pacjentów lub podejmują takie działania w ramach praktyk prywatnych. Finał tego jest taki, że ktoś kto naprawdę może potrzebować zwolnienia z pracy w powodu choroby z łatwością może go nie otrzymać.

Sonda
Czy elektroniczne zwolnienie lekarskie jest ułatwieniem dla pacjentów, lekarzy oraz pracodawców?
Pieniądze to nie wszystko. Piotr Bujak

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze