Nawet 300 tys. zł od ZUS! W ten sposób otrzymasz olbrzymie wsparcie. Oferta tylko dla nielicznych

i

Autor: ARKADIUSZ ZIOLEK/East News Nawet 300 tys. zł od ZUS! W ten sposób otrzymasz olbrzymie wsparcie. Oferta tylko dla nielicznych

Wypłata ZUS

ZUS wypłaca pieniądze po zmarłym. To nawet 29 tys. złotych

2024-02-21 15:30

Zakład Ubezpieczeń Społecznych informuje, że zgromadzone na subkontach środki są przedmiotem dziedziczenia. Oznacza to, że po śmierci osoby, która była członkiem Otwartego Funduszu Emerytalnego (OFE), zgromadzone na jej subkoncie środki mogą zostać przekazane spadkobiercom. ZUS wyjaśnia, że po śmierci członka OFE, zgromadzone na jego subkoncie środki są dziedziczone.

ZUS wypłaca 29 000 złotych

Spadkobiercy mogą zgłosić się po te pieniądze bez żadnych ograniczeń czasowych, wystarczy jedynie złożyć odpowiedni wniosek. Zakład informuje, że na subkontach osób, które zmarły będąc członkami OFE, zgromadzona jest średnio kwota 29 tysięcy złotych. Prawo do dziedziczenia tych środków mają osoby wskazane przez zmarłego, który był członkiem OFE, a także osoby urodzone po 1968 roku, które nie przystąpiły do OFE. Subkonto to specjalny rodzaj konta, które posiada każdy ubezpieczony należący do OFE oraz pozostali ubezpieczeni urodzeni po 1968 roku.

Na to konto przekazywana jest część składek na ubezpieczenie emerytalne - informuje ZUS na swojej stronie. Niewielu ludzi zdaje sobie sprawę, że zgromadzone na subkontach środki są dziedziczne i aby je otrzymać, wystarczy złożyć odpowiedni wniosek. W przypadku dziedziczenia środków z subkonta ZUS, istnieją trzy różne scenariusze. Jeżeli ubezpieczony członek OFE nie osiągnął wieku emerytalnego, należy złożyć odpowiedni wniosek do OFE o wypłatę środków z subkonta. W takiej sytuacji, fundusz musi poinformować ZUS, który ma następnie trzy miesiące na wypłatę środków. Jeżeli jednak osiągnął wiek emerytalny, środki są już zapisane na jego subkoncie ZUS.

Podobnie jest w przypadku, gdy zmarły nie należał do OFE. Wystarczy wtedy złożyć odpowiedni formularz, który jest dostępny na stronie ZUS. Jeżeli ubezpieczony nie wskazał spadkobierców, zgromadzone na subkoncie środki zaliczają się do masy spadkowej. Zgodnie z informacjami podanymi przez serwis prawo.pl, w ubiegłym roku ZUS rozpatrzył łącznie 97 tysięcy wniosków spadkobierców o wypłatę środków z subkont i wypłacił w ten sposób łącznie 796,5 miliona złotych. To o 56 milionów złotych więcej niż rok wcześniej i około 300 milionów złotych więcej niż w 2020 roku.

QUIZ PRL. Symbole luksusu PRL

Pytanie 1 z 15
Marzyły o nim zimą wszystkie kobiety w PRL, jednak tylko nieliczne było na nie stać
QUIZ. Symbole luksusu PRL
Pieniądze to nie wszystko - Artur Soboń

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Najnowsze