Raport odnosi się do najważniejszych wskaźników gospodarczych w ujęciu makroekonomicznych oraz przedstawia kondycję sektora finansowego w Polsce na tle Europy. ZBP, na podstawie szacunków Międzynarodowego Funduszu Walutowego prognozuje, że wzrost tempa PKB z 3,1 proc. (średnia z lat 2010-15) do 3,5 proc. (2016-21).
Zobacz też: Krynica: Tak wyglądał pierwszy dzień polskiego Davos [WIDEO, FOTO]
Tym samym Polska z obecnego piątego miejsca w rankingu krajów europejskich we wzrośnie PKB, wskoczą na drugą pozycję. MFW przewiduje, że od naszej gospodarki szybciej rozwijać się będzie Łotwa (3,9 proc.)
W poprzednich latach znajdowaliśmy się również wśród liderów eksportu. Od 2010 r. do 2015 r. średnie roczne tempo sprzedaży towarów zagranicę wynosiło 7,4 proc. Poprawiał się również bilans handlowy, co wynikało z nieco mniejszego wzrostu importu (średnio 6,1 proc.) W przeciągu najbliższych pięciu lat trend ten będzie się stopniowo zmieniać na niekorzyść dla bilansu handlowego.
W ciągu najbliższych 5 lat z recesji wyjdą wszystkie kraje, które wpadły w kłopoty gospodarcze w czasie kryzysu sprzed ośmiu lat. Mowa tu o Grecji, Cyprze, Hiszpanii, Portugalii, Włochach i Hiszpanii.
Źródło: Związek Banków Polskich